Stoltenberg: Kosova’da tansiyonun arttığı görülüyor

Kosova’daki güvenlik durumu hakkında konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Kosova’da yalnızca araç plakaları sorunuyla ilgili olarak değil, gerilimde bir artış görüldüğünü” söyledi.

Stoltenberg, KFOR birliklerinin Avrupa Birliği (AB) diplomatlarının  arabuluculuğuyla Kosova ve Sırbistan arasındaki diyalogda ilerleme sağlama çabalarını desteklediğini de sözlerine ekledi.

“Batı Balkanlar, Avrupa’da AB ve NATO’nun çok yakın işbirliği yaptığı bir bölgedir. Önce Bosna-Hersek’te, sonra Kosova’da olmak üzere iki acımasız savaşın sona ermesine yardımcı olduk.” şeklinde konuşan Stoltenberg, Kosova’daki KFOR misyonunu örnek vererek,  müttefiklerin  KFOR  güçlerine katkıda bulunmaya devam ettiğini belirtti.

Brüksel’deki toplantıda KFOR misyonuna desteğin artırılması konusunda birçok ülkeden yeni duyurular yapıldığını kaydeden Nato Genel Sekreteri, Bosna-Hersek’ten bahsederken, NATO üyeliği yolunda ilerleyen ve İttifak’ın desteklediği ülkelerden biri olduğunu ancak bu kararın nihayetinde Bosna-Hersek’in kararı olacağını vurguladı.

Kosovaport

Read Previous

Türk dünyası şairleri 30 yıl sonra Bursa’da buluştu

Read Next

Milli Savunma Bakanı Akar: Panagiotopoulos ile görüşmede diyaloğun artırılmasının önemine vurgu yaptım