Son 7 ayda 400 hemşire Kosova’dan ayrıldı 

Priştine Devlet hastanesi olarak bilinen Kosova Üniversite Klinikleri Merkezi’nin (QKUK)   Sağlık Çalışanları Sendikası’ndan Enlirat Duraku yaptığı açıklamada, devlet kurumlarının, Kosova’dan giden  sağlık çalışanlarını çok sakin bir şekilde uğurlamalarının endişe verici olduğunu söyledi.

Sadece son 7 ayda 400 hemşirenin Kosova’dan ayrıldığına dikkat çeken Duraku,  savaştan bu yana hemşirelerin herhangi bir karar verme sürecinin dışında tutulduğunu belirtti.

Hastaların,  hemşirelerin çalışmalarından ve performanslarından memnun olduklarını kaydeden Duraku, “Bizi endişelendiren kurumlarımızın tamamen bilgisizliğidir. Tüm Kosova kurumlarına meşru taleplerimizi sürekli ilettik. Sadece son 7 ayda 400 hemşire ülkeyi terk etti.” dedi.

Öğrencilerin hemşireliğe olan ilgisinin arttığını ancak kendisine göre bu ilginin Avrupa ülkeleri için vize almakla ilgili olduğuna işaret eden Sağlık Çalışanları Sendikası’ndan Enlirat Duraku, bu ilginin,  ekonomik nedenlerden kaynaklandığını söyledi.

“2018’den beri onurlu bir maaşla başlayarak aynı talepleri aralıksız tekrarladık. Taleplerimiz hiçbir zaman temel alınmadı. Mevcut bakandan çok umutluyduk. Ama onun için hayal kırıklığına uğradık. Bakan Rıfat Latifi ile sadece bir görüşmemiz oldu. Dürüsttü ve bize yardım edemeyeceğini söyledi” şeklinde konuşan Duraku, bir hemşireye gece vardiyası için sadece 18 Euro ödendiğini hatırlattı.

Duraku, Sadece QKUK’taki boşluğu doldurmak için 500 hemşireye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Kosova genelinde toplam 8 bin hemşire çalışıyor.

Kosovaport

Read Previous

Köprü Derneği lise ve üniversite öğrencilerine Türkiye gezisi düzenliyor

Read Next

Bosna Hersek, dünyada nüfusu en çok azalan ülke oldu