Scholz’dan Kosova-Sırbistan ilişkilerinin normalleşmesini hızlandırın çağrısı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Berlin’deki Batı Balkanlar Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Avrupa’nın ancak AB’nin bir parçası olarak Batı Balkanlar ile tamamlanabileceğini söyledi.

“Siz 6 Balkan ülkesi, özgür ve eksiksiz bir Avrupa’ya ve AB üyeliğinize aitsiniz. AB’ye üye olmanız bizim çıkarımızadır. Avrupa’nın geleceğinin sizin için vaadini gerçeğe dönüştürmek bizim işimiz ve bu bizi bugün bir araya getirdi” şeklinde konuşan Scholz, Kosova-Sırbistan ilişkileri hakkında da konuştu.

Avrupa yolculuğunda sizi bölen ve bölünmüş durumda tutan bölgesel çatışmaları aşmanın zamanı geldiğine dikkat çeken Almanya Başbakanı,  sonuç üretmek için Kosova ile Sırbistan arasındaki normalleşme sürecinin hızlandırılması gerektiğini belirtti.

“Bugün çok önemli üç anlaşmaya imza atarak bu yolculukta üç büyük adım atıyorsunuz. Ortak bölgesel pazar bölgenizdeki ekonomiyi ve yatırımı artıracak, anlaşmalar vatandaşlarınızın sadece kimlik kartları ile sınırları geçmesini sağlayacak ve biz de Saraybosnalı öğrencilerin Belgrad’da eğitimlerini tamamlamalarını veya Tiranlı mimarların Üsküp’te  bir iş yeri bulmasını sağlayacağız.  Bu sizi Avrupa standartlarına yaklaştırıyor” ifadelerini kullanan Scholz,  Balkan vatandaşlarının, bu sürece destek konusunda  Almanya’ya  güvenebileceğini vurguladı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz “Büyük zorlukları ancak birlikte aşabiliriz” dedi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Scholz’dan Balkan ülkelerinin işbirliği çabalarına ilişkin memnuniyet mesajı

Read Next

Vucic: Kışlalarımızda casusluk yapılmasına müsaade etmeyiz