Priştine’de kadın cinayetleri protesto edildi

Başkent Priştine’de, bir hafta içerisinde iki kadının eşleri tarafından öldürülmesi ardından bugün protesto düzenledi.

Kadın cinayetlerini protesto eden yüzlerce kişi, başkent Priştine’deki Zahir Pajaziti Meydanı’ndan Adalet Bakanlığına doğru yürüdü.

Protestoya katılanlar, yetkililere istifa çağrısı yaparak ellerinde, “polisin eli kanlı”, “özel ve kamusal alanlar güvenli değil”, “Kosova’nın tarihini kadınların kanıyla yazıyorsunuz”, “tüm kadınların hayatı değerlidir” yazılı pankartlar taşıdılar.

Protestoda, Başbakan Albin Kurti’nin “erkekler kadınları korumalı” açıklaması eleştirilerek, kadınların erkekler tarafından değil devlet tarafından korunması gerektiğine dikkat çekildi.

Protestocular, çok sayıda güvenlik kurumunun duvarlarını ve kapılarını öldürülen kadınların kanını temsilen kırmızıya boyadılar.

Protesto, “Kadınların erkekler tarafından öldürülmesi ulusal bir acil durum olarak ele alınmalıdır” sloganıyla Feminist Düşünce ve Eylem Kolektifi ile Kosova Kadın Ağı tarafından düzenlendi.

Dün akşam, bir kadının Priştine Hastanesi jinekoloji kliniği bahçesinde karnındaki bebeğiyle birlikte boşanma aşamasındaki eşi tarafından öldürülmesi büyük tepkilere neden oldu. Birkaç gün önce ise bir başka kadın eşi tarafından baltayla öldürüldü.

Kosovaport

Read Previous

Sırbistan’da eğitimciler, okullarda şiddete son verilmesi için gösteri düzenledi

Read Next

Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı’nda 34 milyon avrodan fazla yatırım planlanıyor