Priştine’de “2022 Batı Balkanlar Zirvesi” düzenlendi

Kosova’nın başkenti Priştine’de The Economist’in Kosova Başbakanlık Ofisi işbirliğiyle düzenlediği Batı Balkanlar Zirvesi düzenlendi.

Refah, dayanışma ve barış için köprüler oluşturmak başlığı altından düzenlenen zirveye, AB ve ABD’den üst düzey yetkililer, bölge devlet başkanları, uluslararası kuruluşlar, iş ve finans liderleri, mevcut krizle mücadele ve akademisyenler katıldı.

Zirvede bir konuşma yapan Başbakan Albin Kurti, hükümetin elde ettiği başarılara değindi.
Kurti, “hukukun üstünlüğü ilkesi, yasaların onaylanması, halkın iradesinin nihai ifadesidir, demokratik bir devlette yasalara herkesin saygı duyması ve eşitliğin herkes için geçerli olması anlamına gelir. Hükümetimiz büyük adımlar attı. Geçen yıl Uluslararası Şeffaflık Örgütü endeksinde, yolsuzluk algısı endeksinde ve basın endeksinde 17 basamak yükseldik. Adalet endeksine göre bölgede birinci sıradayız. Kolluk kuvvetleri 2000’den fazla kişiyi tutuklayarak 800 eylem gerçekleştirdi. Savaşın başlangıcından bu yana, Belgrad savaş suçlarına göz yumdu. Sırbistan Cumhurbaşkanı, Rusya ile yaptığı anlaşmayı imzalamaktan pişmanlık duymadı” dedi.

ABD’nin Kosova Büyükelçisi Jeffrey Hovenier, Batı Balkanlar’ın için Avrupa entegrasyonunu desteklemenin öncelikleri olduğunu belirterek, bölgede barış ve güvenliğe önem verdiklerini kaydetti.
İngiltere’nin Batı Balkanlar Özel Temsilcisi Stuart Peach ise Kosova’nın Avrupa Konseyi üyeliğini desteklediklerini kaydetti.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Hırvatistan’da Ukraynalı göçmenler için misafirhane açıldı

Read Next

Sırbistan’da seçimden yaklaşık 7 ay sonra hükümet kuruluyor