Osmani ve Kurti, Blinken ile görüştü

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ve Başbakanı Albin Kurti, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüştü.

Kosova ve Millennium Challenge Corporation (MCC) arasından enerji anlaşmasının imza töreni vesilesiyle Washington’da bulunan Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ve Başbakan Albin Kurti, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken tarafından kabul edildi.

Blinken görüşmeyle ilgili yaptığı açıklamada, “ABD, Kosova’nın Avrupa-Atlantik ile  uluslararası entegrasyonunu ve AB arabuluculuğundaki Kosova-Sırbistan diyaloğunu desteklemektedir. Kosova’nın Afganlara karşı misafirperverliğini ve Ukrayna’ya güçlü desteğini takdir ediyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani de yaptığı açıklamada, Blinken ile Kosova’nın uluslararası örgütlere üyeliği yanı sıra iki ülke arasındaki işbirliğini görüştüklerini ifade etti. Cumhurbaşkanı Osmani, “Kosova, tarihi boyunca ABD’den daha güçlü bir ortağa sahip olmamıştır. Uluslararası kuruluşların bir parçası olma hedeflerimiz var. Kosova’nın nasıl NATO üyesi olabileceği ve barış ortaklığı hakkında konuştuk. Sırbistan ile diyaloğun detaylarını da konuştuk. ABD’nin Kosova’nın ve toprak egemenliğinin bir destekçisi olduğunu biliyorsunuz, ancak Blinken ve Biden, toprak bütünlüğünün etkilenmemesi ve diyaloğun karşılıklı tanımaya odaklanması gerektiği konusunda netler” ifadelerine yer verdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Avrupa’yı Batı Balkanlar üzerinden de istikrarsızlaştırmaya çalışmaya devam edeceğini anlatan Osmani, “Rusya’nın ve bölgedeki vekillerinin planlarının durdurulması için ABD’nin ve Avrupalı müttefiklerimizin sarsılmaz desteğine ihtiyacımız devam edecek. Bu nedenle, demokrasiyi savunmada öncüler olarak, ülkemizin temelleri olan ortak değerlerimizi savunmada başarılı olduğumuzdan emin olmak için Biden yönetimiyle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.” dedi.

Başbakan Albin Kurti de, Blinken ile Kosova’daki siyasi gelişmeler ve diyalog sürecini görüştüklerini kaydett.

Kurti, Sırbistan ile diyalog sürecinde Kosova’nın yapıcı ve yaratıcı olduğu konusunda Blinken’a bilgi verdiğni belirterek, karşılıklı tanımaya odaklı yasal bağlayıcılığı olan bir anlaşmaya odaklandıklarını ifade etti.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Yunanistan’ın Meriç bölgesindeki yangın yedinci gününde sürdü

Read Next

Bulgaristan erken seçime doğru gidiyor