Kurti: Türkiye bir dost ve müttefiktir, ancak diyalog Brüksel’de yapılıyor

Balkan ülkeleri gezisi çerçevesinde Sırbistan’a yaptığı ziyareti sırasında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kosova-Sırbistan diyalogunda arabulucu olarak yer alması teklifinden de bahsetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kosova ile Sırbistan arasındaki açık sorunların aşılması için destek sunmaya hazır olduklarını, Balkanlar’ın  bu tür sorunlara artık tahammül edemez olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Kosova-Sırbistan diyalogunda arabuluculuk sürecine  Türkiye’nin de dahil edilmesi yönündeki ifadesini yorumlayan Kosova Başbakanı Albin Kurti, tüm dost ülkelerinin  yardımına açık olduklarını,  ancak  diyaloğun Brüksel’in arabuluculuğunda yapıldığını vurguladı.

Kurti, “Türkiye’nin  kendi gündemi var ve Türkiye bizim dost bir ülke ve müttefikimizdir. Türkiye NATO’da çok güçlü bir ülke, ancak Kosova’nın özne değil taraf olduğu Kosova ile Sırbistan arasında gerçekleşen diyalog Brüksel’in arabuluculuğunda ve ABD’nin  desteğiyle yapılıyor. Elbette tüm dost ülkelerimizin yardımına açığız” dedi.

Erdoğan’ın Sırbistan, Bosna ve Hırvatistan ziyaretinin gerekçesini ve Kosova’yı ziyaret etmemesine de değinen Başbakan Kurti, “Benim izlenimim, bu ziyaretin Bosna ile daha çok ilgisi olduğu, çünkü Bosna Hersek’i Kosova’dan çok daha fazla tehlike altında olan  bir ülke olarak görüyorlar. Çünkü Sırbistan ve Hırvatistan’ın Bosna’da güçlü etkileri var ve Türk cumhurbaşkanının bu seferki Balkanlar ziyareti Bosna ile ilgili” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Milanovic: Türkiye, Hırvatistan’ın zor zamanlarında gösterdiği destekle her zaman yanında oldu

Read Next

Türkiye ile Hırvatistan arasında 3 anlaşma imzalandı