Kurti: Sırbistan’ın oyunlarına izin vermeyin

Kosova Başbakanı Albin Kurti,  İngiliz gazetesi Financial Times’a verdiği mülakatta, bir kez daha Balkanlar’da olası bir çatışma riski konusunda uyarıda bulundu.

Kurti, müttefiklerimizin ve ortaklarımız  İngiltere, ABD, Almanya, Fransa, İtalya ve diğerlerinden,  bilemediklerimiz konusunda  yardım etmelerine ihtiyaç duyduklarını belirtti.

AB Pazar günü yaptığı açıklamada,   bu haftaki Kurti-Vuçiç  toplantısı öncesinde her iki tarafın da karşılıklı düşmanlıkları ve tehlikeli açıklamaları derhal sona erdirmesi ve sorumlu davranması gerektiğine dikkat çekmişti.

AB’nin çağrısından önce  önce FT’ye konuşan Kurti, kışkırtıcı söylemlerin kullanımına son verilmesi çağrısında bulundu ve Perşembe günü Vuçiç  ile görüşme planlandığını söyledi.

Sırbistan’ı milliyetçiliği bir kenara bırakmaya çağıran Kurti, “Burada bence sorun Belgrad’da. Sadece Sırbistan’ın komşuları için değil, aynı zamanda Sırp halkı için de kabus haline gelen eski hayallerine devam ediyorlar.” dedi.

Kurti, Kosova’daki Sırplar ve Sırbistan’daki Kosovalılar için aynı haklar  şeklindeki azınlık hakları simetrisiyle,  milliyetçilikle en iyi şekilde mücadele edeceğini de sözlerine ekledi.

Kosovaport

Read Previous

TGK Gostivar Teşkilatından “Gostivar’ı Boyuyoruz” Projesi

Read Next

Dışişlerinden Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’a Kıbrıs cevabı: Türkiye’nin 1974’teki müdahalesi yasal ve meşru