Kurti, muhalefet liderlerine Vucic ile görüşmesi hakkında bilgi verdi

Kosova Başbakanı Albin Kurti dün Brüksel’de Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ile diyalog kapsamında gerçekleşen görüşmeyle ilgili muhalefet partilerinin liderlerine bilgi verdi.

Başbakan Kurti, Meclis binasında LDK Genel Başkanı Lumir Abdixhiku ve AAK Genel Başkanı Ramush Haradinaj’la biraraya geldi.

Görüşme ardından açıklama yapan Başbakan Albin Kurti, muhalefete gerekli bilgileri verdiğini belirterek, “İktidar ortağı olmayan tarafların diyalog hakkında bilgilendilmesi benim için önemliydi” dedi.

LDK Genel Başkanı Lumir Abdixhiku ise, görüşmede Kurti’nin verdiği bilgileri yeterli bulmayarak, “bu bilgilendirmenin, Brüksel’deki görüşmeden iki hafta sonra yapılması nedeniyle gecikmiş olarak görüyoruz. Diyalog arabulucuları tarafından daha fazla bilgilendirildik. Kurti, bizlerle zaten kamuoyu tarafından bilinen bilgileri tekrar paylaştı. Başbakan Kurti’den, görüşmeye gitmeden önce Meclise bilgi sunmasını da talep ettik” ifadelerini kullandı.

AAK Genel Başkanı Ramush Haradinaj da görüşme ardından yaptığı açıklamada, “Başbakan Kurti’ye diyalog konusunu ABD Başkanı Biden’a devredilmesi talebinde bulunmasını istedim” diyerek, bu şekilde hem anlaşmanın daha hızlı sağlanacağını hem de uygulanma garantisi olacağını kaydetti.

PDK Genel Başkanı Memli Krasniçi ise Kurti’nin davetine icabet etmedi.

Kosovaport

Read Previous

Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 7,6 büyüdü

Read Next

AB ülkeleri enerji krizine çare arıyor