Kurti ile Vucic görüşme için Brüksel’e davet edildi

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanı Josep Borrell, Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’i toplantı için Brüksel’e davet etti.

Kurti ve Vucic, iki ülke arasındaki tüm açık sorunların tartışılacağı diyaloğa katılım daveti aldı.

Brüksel’deki kaynaklar, gerilimlerin, liderlerin oturup diyaloğu sürdürme konusundaki isteksizliklerinin doğrudan sonucu olduğuna dikkat çekiyor.

Brüksel’deki yetkililer, AB’de yaz tatillerinin başlamasından önce Kosova ve Sırbistan liderleri arasında bir görüşme yapılmasının planlandığını vurguladı.

Borrell’in Brüksel’deki toplantıya daveti açık. Her şey Kosova ve Sırbistan liderlerinin siyasi iradesine bağlı olduğu için şimdilik yeni diyalog turu için bir tarih verilmedi.

Kurti ile Vucic arasındaki son görüşme Temmuz 2021’de gerçekleşti.

Brüksel’de teyit edildiği gibi, AB temsilcileri, yerel Sırplar tarafından Kosova’nın kuzeyine barikatların yerleştirildiği 31 Temmuz’da Priştine ve Belgrad temsilcileriyle sürekli temas halindeydiler.

Barikatlar, Kosova Hükümeti’nin Sırp plakaları ve belgeleriyle ilgili iki kararına bir yanıttı.

Karara göre, Kosova’ya girecek tüm Sırbistan vatandaşlarına devletin topraklarına girdiklerinde giriş-çıkış belgesi verilecek. Bu belge 90 gün boyunca geçerli olacaktır.

Bu arada plakalarla ilgili ikinci kararda, Sırbistan tarafından verilen Kosova şehirlerinin kısaltmalarını taşıyan plakalı arabaları olan herkesin arabalarını yeniden kaydettirmesi gerektiği belirtiliyor.

Kosova’nın kuzeyindeki gerginliklerin ardından Kosova Hükümeti, kararın uygulanmasını, barikatların kaldırılması şartıyla 30 gün süreyle erteleme sözü verdi.

1 Ağustos sabahı Rudare’deki bazı barikatlar kaldırılmaya başlandı.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Bulgaristan’da erken genel seçim 2 Ekim’de yapılacak

Read Next

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Arnavutluk’ta temaslarda bulundu