Kosova’da hükümetin araç plakaları kararı uygulanmaya başladı

Kosova’nın bazı bölgelerinde halen dolaşımda olan yasadışı plakalar için Hükümet tarafından oluşturulan yeni önlemler gece yarısı yürürlüğe girdi.

Kosova hükümeti, 31 Ekim’de sona eren ve ülkede Sırbistan makamlarının verdiği araç plakalarının yeniden tesciline ilişkin kararın uygulanma sürecinin ilk aşaması olan uyarı süreci başladı.
Kosova Polisi gece yarsından itibaren Sırbistan makamlarının verdiği araç plakalarına sahip sürücülere, plakalarının yasa dışı olduğu ve RKS ibareli araç plakaları almaları gerektiğine dair uyarı cezası verdi.
Buna göre Kosova hükümeti, Sırbistan İçişleri Bakanlığınca plakaları verilen bu araçlara hemen el koymayacak.
Kosova makamlarının “yasa dışı” nitelendirdiği bu araçların sahiplerine önce uyarıda bulunacak, ardından ceza verilecek ve son olarak test plakaları yerleştirilecek.
Önümüzdeki ayın ilk 3 haftası, 1 Kasım ile 21 Kasım arasında yasa dışı plaka sahiplerine uyarı cezası verilecek. Ardından 21 Kasım’dan itibaren iki ay içinde uyarı olmayacak, yasanın öngördüğü şekilde para 150 Euro para cezası olacak. Önümüzdeki yıl 21 Ocak’tan itibaren 21 Nisan’a kadar, 3 ay boyunca sadece test plakalarıyla dolaşım mümkün olacak.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

MİT’in operasyonuyla yakalanan Yunan casusa 12,5 yıl hapis cezası

Read Next

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic’ten orduya ‘hazır ol’ emri