Kosova’da aşırı yağışlar sele neden oldu

Kosova’nın birçok şehri sele teslim oldu. Kosova genelinde dün gece başlayan sağnak yağış birçok şehirde sellere neden oldu.

Aşırı yağışlar, İpek, Yakova, Mitroviça, Vıçıtırın, Deçan, Malişeva, Yunik gibi şehirlerde sellere neden oldu.

İpek şehri ve çevresinde bulunan su kanalları aşırı yağış nedeniyle taşma riski taşıyor. Ekipler durumu control altına almak için çalışmalarını sürdürüyor.

Mitroviça’da ise nehirlerde su seviyesi yükseldi. Mitroviça Belediye Başkanı Bedri Hamza yaptığı açıklamada, “Mitroviça’nın dört nehri var ve hepsinde su seviyesi yükseldi. Şu anda Lushta nehrindeyiz çünkü bir köprü yıkıldı ve gittiği tüneli kapatma tehlikesiyle karşı karşıyayız. Elimizden geleni yapıyoruz ama su seviyesi hala çok yüksek” dedi.

Aşırı yağışlar nedeniyle Yakova’da da seller meydana geldi. Yakova’da bazı köylerde ise içme suyu sıkıntısı yaşanıyor.

Deçan Belediyesi de aşırı yağış nedeniyle meydana gelen sellerle mücadele ediyor. Belediyeye bağlı köylerde altı evin sular altında kaldığı ve ailelerin ekiplerden yardım istediği aktarıldı. Belediye Başkanı bazı köylerde sel baskınları yaşandığını dile getirdi.

Diğer birçok belediye gibi Junik belediyesi de şiddetli yağışlardan etkilendi. Belediye başkan yardımcısı Besart Tofaj, Erenik nehrinin taşma tehlikesi olduğunu vurgulayarak vatandaşları daha dikkatli olmaya çağırdı.

Dün gece şiddetli rüzgarlar ve aralıksız yağan yağmur, başta Malişeva’da binaların çatılarında hasar olmak üzere önemli maddi hasara neden oldu.

Vıçıtırın Belediyesi’nde de sel suları nedeniyle yollar nehre dönüştü, mezarlıklar sular altında kaldı.

Yaşanan seller nedeniyle şu ana kadar yaralı ya da can kaybı bildirilmedi.

Kosovaport

Read Previous

Sırp tenisçi Djokovic ATP Finalleri’ndeki 6. şampiyonluğuna ulaştı

Read Next

Bulgaristan’da yakalanan İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısının şüphelileri tutuklu kalacak