“Kosova ve Sırbistan arasında haftalar içerisinde bir anlaşmaya varılabilir”

Kosova liderlerleriyle dün gerçekleştirdiği basın toplantılarında diyalog sürecine fazla değinmeyen ABD Batı Balkanlar Özel Temsilcisi Gabriel Escobar, özel bir televizon kanalına verdiği mülakatta, “Kosova ve Sırbistan arasında haftalar içerisinde bir anlaşmaya varılabilir” dedi.

Escobar, Avrupalı meslektaşlarından Kosova ve Sırbistan arasında bir anlaşmaya varılmasının yıllar değil haftalar meselesi olduğunu söylediklerini duyduğunu aktardı.

“Bir süre belirlemek hem taraflara hem de arabulucuya bağlıdır, ancak hızlı olmalıdır” diyen Escobar, yaşanan gelişmelerin sadece Avrupa’da değil bölgede de istikrarın sağlanması için herkesin sorumluluk alması gereğine işaret ettiğini kaydetti.

Escobar’a, söz konusu anlaşmanın Fransa ve Almanya tarafından sunulan anlaşma olup olmadığı da soruldu.Escobar, “bun süreci ileriye taşıyacak bir anlaşma olacak” cevabını verdi.

Escobar ayrıca, Kosova’dan Sırbistan tarafından verilen plakaların RKS plakalarına dönüşütürülmesi için son tarihi on ay ertelemesini talep ettiklerini de söyledi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Saraybosna’da teknik direktör Dudic ile yollar ayrıldı

Read Next

Ermenistan Cumhurbaşkanı Haçaturyan, Bulgaristan’da