Kosova Cumhurbaşkanı Osmani’den vize muafiyeti tavsiyesi

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, vize muafiyeti konusunda Avrupa Komisyonu’nun (AK) tavsiyesinin dikkate alınması gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, AB ülkelerinin Kosova’da akredite olan büyükelçileriyle , vize muafiyeti ve Avrupa Konseyi üyeliği konularının ele alındığı  görüşmede, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin, Kosova’nın tüm kriterleri karşılaması nedeniyle vizelerin kaldırılmasını desteklediğini zaten doğrulamış olan Avrupa Komisyonu’nun tavsiyesini dikkate alması gereğine vurgu yaptı.

AB üyesi ülkelerin büyükelçileriyle yaptığı görüşmeler kapsamında,  bugün Hırvatistan, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan büyükelçileriyle  bir araya gelen Cumhurbaşkanı Osmani, Avrupa Konseyi teknik çalışma grubunun son toplantısı da dahil olmak üzere vize muafiyeti sürecinde Kosova’ya verdikleri sürekli destek için Hırvatistan, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan’a teşekkür etti.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Osmani, bu karar yürürlüğe girene kadar vize muafiyeti  sürecinde bu desteğin  devam etmesinin daha önemli olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı ayrıca, Çek Başkanlığı sırasında siyasi karar almanın acil olmaktan daha fazlası olduğunu ve vize muafiyetinin  herhangi bir teknik ayrıntıya rehin kalmaması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı, insan hak ve özgürlüklerinin korunabileceği, geliştirilebileceği ve geliştirilebileceği Avrupa Konseyi’ne üyelik süreciyle ilgili olarak da Kosova’ya desteğin devam etmesini istedi.

Kosovaport

Read Previous

Karadağ Eurovision’a katılamayacak

Read Next

Stoltenberg: Rusya, Ukrayna’da nükleer silah kullanırsa bunun ciddi sonuçları olur