Kosova Başbakanı Kurti’den Sırplara çağrı

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Bakanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada bir kez daha Sırplara ülke kurumlarına geri dönün çağrısı yaptı.

Başbakan Kurti konuşmasında, “Hukukun üstünlüğünü programa dayalı bir sorumluluk, aynı zamanda kurumsal bir zorunluluk olarak görüyoruz. Hukukun üstünlüğünü istiyoruz, çünkü hukukun üstünlüğüne ihtiyacımız var. Bu bir seçim değil, bir zorunluluktur.Ülkemizin kuzeyindeki dört belediyedeki hemşehrilerimiz en çok hukukun üstünlüğünün olmaması tehdidiyle karşı karşıyadır. Suç çetelerinin ve bireylerin kendilerine yönelik baskı ve saldırıları, hukuk devleti eksikliğinin neler ürettiğinin en büyük kanıtıdır. Onların sorunu bizim kararlarımız değil. Bu sabah itibariyle 1012 uyarı yapıldı. Hiçbir olay kaydedilmedi ve hiçbir şikayet gelmedi. Onların sorunu, bombalı saldırılar, arabaların ve evlerin yakılması, hukukla sorunu olanların baskısı ve bitmeyen tehditleri. Bir kez daha Sırpları kurumlara geri dönmeye
çağırıyorum. Sırp yurttaşlarımıza sükuneti, barışı ve güvenliği sağlamada gösterdikleri olgunluk için teşekkür etmek istiyorum” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

“Çatışma ve Anlaşma Arasında Kosova’nın Kuzeyi”

Read Next

“ABD’nin Bulgaristan yatırımları 850 milyon avroya yaklaştı”