Kosova Başbakanı Kurti Paris’te Borell ile görüştü

Paris’te Barış Forum’u öncesinde  bu toplantının çalışmalarına katılmnak için Fransa’da bulunan Başbakan Albin Kurti, Avrupa Birliği (AB)  Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile görüştü. Görüşmeye  Kosova-Sırbistan Diyaloğu i AB Özel Temsilcisi Miroslav Lajçak da katıldı.

Başbakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada,  toplantının gündem maddelerini, Kosova-Sırbistan diyalogunun dinamizmi, yasadışı araç  plakaları ile ilgili kararının uygulanması, Kosova’daki son gelişmeler ve diğer güncel konular oluşturdu.

Açıkalamda, “Başbakan Kurti, karşılıklı tanıma ile ilişkilerin tamamen normalleşmesine yönelik anlaşmanın çerçevesinin unsurlarının belirlenmesine vurgu yaparak, ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB)  desteğini alan Fransız-Alman önerisinin ” Temsilciler Jens Plötner ve Emmanuel Bonne tarafından sunulan , daha sonraki tartışmalar için iyi bir temel teşkil ediyor”, denildi.

Açıklamada ayrıca, ülkenin kuzeyindeki son gelişmelerle ilgili olarak, Başbakan Kurti’nin, Kosova Cumhuriyeti Hükümeti’nin hukukun üstünlüğü konusunda kararlılık gösterdiğini ve ülkede barış ile güvenliğin korunmasına yönelik taahhütte bulunduğunu yinelediği belirtildi.

Kosovaport

Read Previous

Bulgaristan’da yüzlerce kişi maaş artışı talebiyle sokaklara döküldü

Read Next

TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu: Sırbistan maçı öncesi iyi bir moral oldu