Kosova Başbakanı Kurti enflasyonla mücadele destek paketini açıkladı

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Maliye Bakanı Hekuran Murati ile birlikte düzenlediği basın toplantısında enflasyonla mücadele destek paketini açıkladı.

Başbakan Kurti, enflasyonla mücade destek paketi için 100 milyon Euro bütçe oluşturucaklarını ifade ederek, “Hükümet olarak, vatandaşlara yardım etmeye kararlıyız. Bu nedenle bugün, vatandaşların enflasyonla mücadelelerine destek olmayı amaçlayan yeni bir paket sunuyoruz” dedi.

Başbakan Kurti, enerji tasarrufu yapanlara da maddi destek sağlanacağını belirterek, geçen yılın aynı dönemine göre tasarruf yapanlara, tasarruf edilen miktarın iki katını ödeyeceklerini söyledi.

Emekliler, sosyal yardım alanlar, kamu görevlileri, kamu işletmeleri ve özel sektör çalışanlarının da yardım paketinden yararlanacağını kaydeden Başbakan Kurti, “emeklilere 100 Euro yardım yapılacak. Sosyal yardım alanların bir aylığına iki katına çıkarılacak. Kamu görevlileri için Eylül ayından itibaren ek 50 Euro tahsis edeceğiz. Kamu işletmelerindeki işçilere gelince, bir defaya mahsus olmak üzere 100 Euro yatıracağız” dedi.

Başbakan Kurti özel sektörün de yardım paketinden faydalanacağını belirterek, çalışanlarının maaşlarına zam yapan işletmelere, maaş artışının üç ay boyunca yüzde 50’sinin karşılanacağını  kaydetti.

Kurti ayrıca, Kasım ayında öğrencilere de 100 Euro destek sağlanacağını sözlerine ekledi.

Kosovaport

Read Previous

Üsküp’te Işık Sanatları Festivali başladı

Read Next

Yunanistan’ın Girit Adası’nda 5,3 büyüklüğünde deprem