Kosova Başbakanı Kurti Atina’da 

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Batı Balkanlar’a yönelik  çözümün Avrupa Birliği’ne (AB) dahil olmak olduğunu belirtti.

Atina’da düzenlenen “Güneydoğu Avrupa: Bölgede istikrar ve refah olabilir mi?” konulu panelde konuşan Kurti, Atina’da, ABD Başkanı Jo Biden ve Almanya başbakanı Olaf Scholz ile birlikte bir transatlantik köprü oluşturabileceklerini söyledi.

“Batı Balkanlar için çözüm Avrupa Birliği’dir ve bu yolda Başbakan Scholz tarafından desteklenen bir standarda dayalı Berlin 2.0 sürecini destekliyoruz. Başkan Biden’ın Beyaz Saray’da ve Berlin’de Başbakan Scholz ile birlikte 21. yüzyılda olduğundan daha önemli bir transatlantik köprü oluşturabileceğimize inanıyorum” ifadelerini kullanan Kurti, Berlin 2.0 sürecinin, AB içinde Lihtenştayn ve Norveç’in sahip olduğu şeye benzer bir EFTA girişimi ve programı ile Batı Balkanlar’daki tüm güçlerin basitçe hareket etmesini sağlayabileceğini sözlerine ekledi.

“AB’deki birliğimiz, AB’nin dışında kalmamak için denetim ve gözlem mekanizmalarına dayalı bir değer ve mekanizma olarak olmalıdır. AB’nin içeride büyümesi gerektiğine ve dışarıdan buna ihtiyacımız olduğuna inanıyorum, ancak siyasi istikrara karşı her zaman bir öncelik olarak demokratik reformlar geliştirerek AB’nin değerlerini içeride öne çıkarmalıyız.” şeklinde konuşan Kurti, bugün Kosova’nın, 1999’da NATO’nun Sırbistan’daki soykırımı durdurmak ve bu şekilde mültecilerin ülkeyi yeniden inşa etmelerini ve anavatanlarına geri dönmelerini sağlamak için yaptığı müdahalelere dayanan bir başarı hikayesi olduğunu söyledi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Hükümet binası önünde protestolar devam ediyor, Fransız önerisinin oturumu ertelendi

Read Next

Rama: Açık Balkan, Sırbistan’ın Rusya’dan kopuşuna yardımcı olacak