Kosova Başbakanı Kurti: ABD çözüm bulmakta kararlı

Kosova Başbakan Albin Kurti, yasadışı plakalarını Kosova (RKS) plakaları ile değiştirmeyen tüm vatandaşlara para cezası verilmesinin  ertelenmesi kararını yorumlayarak,  yorumladı. ABD’nin Priştine  Büyükelçisi Jeff Hovenier ile bir çözüm bulunması  konusunda görüştüğünü belirtti.

Plaka sorunu ile ilgili olarak gösterdiği kararlılıktan dolayı Büyükelçi Hovenier’e teşekkür eden Kurti, plaka cezaları kararının 48 saat ertelenmesinin ardından Avrupa Birliği (AB) Dışişleri bakanı Josep Borrell ile görüşmediğini söyledi.

Kurti medyaya yaptığı açıklamada, Borrell’in,  Kosova ile Sırbistan arasındaki  ilişkilerin normalleştirilmesini amaçlayan Fransız-Alman  çözüm önerisini terk ettiği kaydetti.

Çözüm için ABD’nin doğrudan diyalog sürecine dahil olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Kurti, bu konuda  azami çaba gösterdiklerini ve Brüksel ile temas halinde olduklarını vurguladı.

Başbakan Kurti, ABD büyükelçisi Hovenier’in önerisi üzerine, araç plakalarına ilişkin  kararı 48 saat ertelemeye karar verdi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Eurovision Şarkı Yarışması’nda gelecek yıl itibarıyla jüriler yarı final oylaması yapmayacak

Read Next

Orban’ın “Büyük Macaristan” atkısına tepki