Kırcaali ile Ustrumca kardeş şehir oldu

Bugün Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis ile Kuzey Makedonya’nın Ustrumca Belediye Başkanı Kostadin Kostadinov, iki belediyenin kardeş şehir ilişkileri kurması münasebetiyle yapılan toplantıda gelecekteki iş birliği için yeni fırsatlar ve iki arasındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesi ele alındı. Bu, Avrupalı ​​liberallerin lideri İlhan Küçük ‘ün desteğiyle oldu.

Kostadinov, “Sayın İlhan Küçük ‘ün iki belediyeyi kardeş şehir yapma girişimi iki ülke vatandaşlarına çok önemli bir mesajdır. Hem Kırcaali hem de Ustrumca aynı değerleri paylaşıyor ve iki belediyenin uzun vadeli bir iş birliğinin geliştirilmesi için iyi bir zemine sahip olduğuna inanıyorum” diye belirtti.

Toplantıda belediyeler arasında geleceğe yönelik ortak projeler ele alındı, Kırcaali Belediyesi ise geleneksel Ustrumca Karnavalı’na katılma daveti aldı.

Küçük ‘ün ifadesine göre halklar arasındaki tüm bağlantılar ve yollar azim ve iyi niyetle inşa edilir. Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Milletvekili, iki belediyenin sınırın her iki tarafında olmasına rağmen birçok alanda başarılı bir şekilde iş birliği yapabileceğini kaydetti.

Küçük, toplantı ile ilgili şunları kaydetti: “Bunlar, iki belediye arasında iletişim fırsatları yaratacak, iş ve ekonomi, kültür ve eğitim alanlarındaki ilişkileri derinleştirecek, ama her şeyden önce insanlar arasındaki yakınlaşmaya katkıda bulunacak güzel örneklerdir. Farklı etnik gruplara ait bireylerden oluşan toplumun yaşadığı ilçelerin çok ileri görüşlü iki belediye başkanının bize farklılıkların birliğe yol açması için bir yol bulmamız gerektiğini gösterdiğini görüyoruz. AB’nin anlamı bu ve ben bir raportör olarak her zaman bunun için çalıştım – Bulgaristan ve Kuzey Makedonya bayraklarının AB Bayrağı’nın yanında yan yana durması için çalıştım. Geleceğe ve refaha inanıyorum. Politikanın amacı, bu zor zamanda vatandaşların farklılıkların üstesinden gelebilmesini sağlamaktır. Bu hem iki ülke arasında hem de iki belediye arasında açtığımız yeni bir sayfadır”.

Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis, “Ortak projelerimiz, fırsatlarımız ve birlikte yürümemiz gereken ortak yol hakkında konuşmak için Bulgaristan’dan gelen heyet ile burada olmak benim için bir zevktir. Kırcaali Belediyesi , Bulgaristan’ın komşu ülkelerindeki belediyelerle iş birliği kurma fırsatları arama girişiminde bulunuyor. Ustrumca Belediyesi’nin şahsında Kırcaali’nin kalkınma yolunda birlikte devam edebileceğimiz bir ortak bulacağına sevindim. İlhan Küçük ‘ün desteğiyle iki halkımızın arasında çok iyi ilişkiler geliştirebileceğimize inanıyorum” diye kaydetti.

İlhan Küçük ve Dr. Müh. Hasan Azis’ten başka Bulgaristan heyetinde Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Tuncay Şükrü, Belediye Meclis Başkanı Hüseyin Ahmet, Belediye Meclis Başkan Yardımcısı Latif Rasim, Blagoevgrad (Yukarı Cuma) Belediye Meclis Başkan Yardımcısı Mehmet Vaklyov ve Hacidimovo Belediye Meclis Üyesi İbrahim Zaydenov yer aldılar.

Ustrumca Belediyesi’ndeki görüşmenin ardından İlhan Küçük başkanlığındaki Bulgaristan heyeti Zoran Zaev ile görüşme gerçekleştirdi.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Karadağ’da Sırp oranı yüzde 32,7

Read Next

Sırplar Kosova’nın kuzeyinde protesto gösterisi düzenledi