Hırvatistan, Çinli yolculara kısıtlayıcı Kovid-19 önlemleri uygulamayacak

Hırvatistan Halk Sağlığı Enstitüsü’nün (HZJZ) Bulaşıcı Hastalıklar Epidemiyolojisi Departmanı Başkanı Bernard Kaic, Çarşamba günü yaptığı açıklamada Hırvatistan’ın ülkeye giriş yapan Çinli yolculara kısıtlayıcı Kovid-19 önlemleri uygulamayacağını söyledi.

Hırvatistan Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen Kaic, Xinhua’ya verdiği röportajda “Kovid-19 varyantlarının ülkeye girişini önlemek için zorunlu denetimleri etkin bir yöntem olarak görmediğimiz için, tüm AB (Avrupa Birliği) üye ülkelerinin bir gerekliliği olmadığı sürece zorunlu denetimler uygulamayı düşünmüyoruz” dedi.

Kaic, Hırvatistan’ın, Çinli yolculara yönelik kısıtlayıcı Kovid-19 önlemleri alan bazı Batı Avrupa ülkelerinin örneklerini takip etmeyeceğini söyleyerek, Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin (ECDC) Çin’den gelen yolculara zorunlu denetimler getirmeyi “haksız” ve gereksiz bulduğuna dikkat çekti.

Kaic, Kovid-19 virüsü Hırvatistan’da ve AB’nin her yerinde zaten mevcut olduğundan, “Kovid-19 virüsü taşıyan Çinli bir yolcunun Hırvatistan’a girmesi büyük önem taşımıyor” dedi.

Kaic, Hırvatistan’ın Çinli turistleri içtenlikle karşıladığını belirterek “Gelmelerini sabırsızlıkla bekliyoruz, bunun için hiçbir engel yok” diye konuştu.

Hırvatistan Ulusal Turizm Kurulu (CNTB) Başkanı Kristijan Stanicic ise, “Çinli turistleri sıcak bir şekilde karşılıyoruz, çünkü onlar bizim değerli misafirlerimizdir.” diyerek CNTB’nin Çinli turistlerin Hırvatistan’a gelmesini ve orada kalmasını kolaylaştırmak için her şeyi yapacağını söyledi.

haberler.com

Read Previous

Batı Trakya Türkleri, Osmanlı-Türk izlerini silmek isteyen “sinsi zihniyetten” endişeli

Read Next

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani, ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Chollet ile görüştü