Escobar: Önümüzdeki günlerde Kosova-Sırbistan plakaları konusunda anlaşma bekliyorum

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Batı Balkanlar özel elçisi Gabriel Escobar, Sırbistan ve Kosova’nın kuzeydeki gerilimi azaltmak için önümüzdeki günlerde bir anlaşmaya varmasını umuyor.

Escobar, iki ülkeye, esneklik göstermeye ve kuzeyde Kosova (RKS) plakalı araçları olmayanlar için cezaların başlayacağı tarih olan 21 Kasım’dan önce bir anlaşmaya varmaları çağrısında bulundu.

“Taraflar, halihazırda imzalanmış olan anlaşmaların uygulanması da dahil olmak üzere, diyaloga yönelik yükümlülüklerini iki katına çıkarmalıdır, bu da Sırp Belediyeler Birliği’nin  kurulması için müzakerelerin başlaması anlamına gelir” şeklinde açıklama yapan Escobar, Kosova’nın kuzeyindeki son gelişmelerin  endişe verici olduğunu değerlendirdi.

“Kosovalı Sırpların Kosova kurumlarından çekilmesi, mevcut anlaşmazlıklara bir çözüm değil ve gerilimi daha da artırma potansiyeline sahip. Tüm taraflar, gerilimi azaltmak, barış ve istikrarı sağlamak için adımlar atmalıdır” ifadelerini kullanan Escobar’ın bu  açıklaması, Kosova Başbakanı Albin Kurti’nin ABD Bakanlığı danışmanı Derek Chollet ile Sırbistan’la tam bir anlaşmanın gerekliliği hakkında bir görüşme yaptığı sırada geldi.

Kosovaport

Read Previous

Bulgaristan ülkedeki küçük ve orta ölçekli işletmelere avroya geçişin etkilerini soruyor

Read Next

İstifa eden Kosovalı Sırp milletvekilleri maaş alamayacak