Bulgaristan Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Denitsa Saçeva, Bakanlar Kurulu toplantısında koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle çocukları online eğitim gören ebeveynlere para desteği ödenmesinin devam edeceğini bildirdi. Saçeva, “Şu ana kadar çocuklarını internet üzerinden kontrol eden 42 000 aileye yaklaşık 39 milyon leva para desteği ödedik. Bu önlem için harcayabileceğimiz 30 milyon leva daha kaynağa sahibiz” diye bildirdi.

Saçeva, “Eğitim öğretim yılının sonunda bu öğrencilerin ebeveynlerine bir çocuk için bir asgari ücret ve iki veya daha fazla çocuk için 900 leva tutarında destek sağlanacak” diye ekledi.

Bakan, ayrıca kapalı işletmeler için “İşimi Gücümü Koru” tedbiri kapsamında 48 000 kişiye toplam 40 milyon leva para desteği ödendiğine dikkat çekti. Saçeva, “Pandemi nedeniyle kapalı kalmaya devam eden bu işletmeler için Nisan ayı sonuna kadar destek ödemek için 13 milyon leva daha kaynak sağladık. Bu işletmelerde görevli personelin prime esas kazanç tutarlarının % 75’i kadar tutarda tazminat almaları mümkün” dedi.

Hükümetin 60/40 ve 80/20 tedbirlerini Mayıs ayı sonuna kadar uzatma önerisi Pazartesi günü Ulusal Üçlü İşbirliği Konseyi toplantısında tartışılacak.

Kaynak: Kircaalihaber

Önceki Haber

Son 24 saatte maske kullanmayan 544 kişiye ceza kesildi

Sonraki Haber

Ensar Derneği’nden gıda kuponu yardımı