Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov gazetecilere yapmış olduğu açıklamasında, “Koronavirüs vaka sayısı günde 100’ü aşarsa, sınırları tekrar kapatıyoruz. Şu anda bulaşıcı kümelerdeyiz. Fakat Almanya’nın da uyguladığı gibi disiplinli olarak maske takmalı ve mesafeyi korumalıyız” dedi. Borisov, Almanların yaptıklarını yaptığını ve Angela Merkel’in bugün Almanya’nın bölgesel liderleriyle aynı fikirde olduğunu savunuyor.

Ancak aynı zamanda şunları kaydetti: “Başka ülkelerin gevşetme dediği şeyi, biz daha ilk günden beri gevşettik. Başka hiçbir yerde olduğumuzdan daha iyi bir önlem alınmadı.”

Gazetecilerin anaokullarının açılması sorusuna Borisov, “Anaokulların açılması çok tehlikelidir” diye yanıtladı.

Başbakan Borisov, “Paris’e giden vatandaşlarımıza çok kızgınım, şimdi ise mesaj atıp kötü muameleden şikayetçiler” diyerek şöyle devam etti, “Fransa’nın sadece kendi vatandaşlarına izin verdiği gerçeğini göz ardı ederek 70’den fazla mevsimlik işçinin Paris havaalanına gittikleri için mahsur kaldılar” dedi.

Hollanda’dan enfekte olup da dönen vatandaşlara da kızdığını söyledi, ancak oradan uçuşları durdurmak istemediğini belirtmedi.

Boyko Borisov, “Yarın size ürettiğimiz klorokin ilacını göstereceğiz – bu en iyisi” diye söz verdi.

Boyko Borissov, AB Konseyi’nin Hırvatistan başkanlığının ısrarındaki gündemi Batı Balkanlar’ın AB üyeliği olasılığını da içeren Avrupa Konseyi’nin beşinci video konferansına katıldı. Kuzey Makedonya ve Arnavutluk müzakerelerin başlaması için bir tarih almalarını umuyorlardı, ancak bazı ülkelerin sakıncaları oldu.

İyi komşuluk anlaşmasının yavaş uygulanmasından memnun olmadığı için Bulgaristan’ın da koşulları vardı. Israrla, taslak bildiride komşularla ilişkilerin iyileştirilmesinin iki ülkenin Avrupa entegrasyonu için önemli bir önkoşul olduğunu belirtti.

Başbakan ilk olarak, sadece Kuzey Makedonya’ya değil, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti adına da dikkat çekti çünkü Bulgaristan için kabul edilemez bir coğrafi isim olduğunu belirtti. Borisov, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nden komşularıyla ilişkilerini geliştirmesini talep eden toplantı Deklarasyonu’nun 9. maddesine vurgu yaptı.

Başbakan, Makedonya’nın Bulgaristan’ı, sadece Yahudilerini kurtaran, ancak Makedon Yahudilerini kurtaran bir “faşist devlet” olarak tanımlamasından çok yaralandığını söyledi.

Borisov konuşmasında, “Seçim kampanyalarını yürütsünler, ancak bunu Bulgaristan pahasına yapmasınlar. İyi komşuluk anlaşmasında belirttiğimiz gibi bizim için tarih çok önemli” dedi.

 

 

Kırcaalihaber.com

Önceki Haber

Dünya genelinde Kovid-19’dan ölenlerin sayısı 270 bini aştı

Sonraki Haber

Kosova’da iyileşenlerin sayısı 561’e yükseldi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 + eighteen =