Begaj: Arnavutluk, Kosova’nın çıkarlarının sözcüsü olacak

Kosova Cumhurbaşkanı  Vjosa Osmani ile Arnavutluk’un yeni seçilen Cumhurbaşkanı Bajram Begaj  arasında yapılan görüşmenin ardından basın toplantısı düzenlendi.

İlk yurt dışı ziyaretini Kosova’ya gerçekleştiren  Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bajram Begaj, basın toplantısında yaptığı konuşmada, Kosova’ya ilk resmi ziyaretinden sadece gelenek açısından değil, aynı zamanda iki ülke arasındaki bağı somutlaştıran doğal bir sembol olarak da duyduğu mutluluğu dile getirdi.

“Eve, Arnavutların evine, bu gururlu toprakların oğulları ve aynı kimliğe sahip kardeşler arasında bir kardeş olarak geliyorum. Tanrı’nın ve arkadaşının olduğu eve geliyorum.  İki lehçe ve bir dil, iki cumhuriyet ve bir ulus, Brüksel istikametinde vatansever haritamız ile,  Avrupa-Atlantik İttifakı’ndaki birlikteliğimiz.” Şeklinde konuşan Begaj, savaşı birlikte kazandıklarını ve barışı korumak için birlikte mücadele etmeleri  gerektiğini, hiçbir uydurma raporun Kosova halkının haklı mücadelesini karartamayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Osmani’ye vize serbestisi meselesinin bir an önce sonuçlandırılması ve uluslararası mekanizmalara üyelik konusunda da destek verdiğini kaydeden Begaj, Cumhurbaşkanı Osmani’ye vize muafiyeti  meselesinin bir an önce sonuçlandırılması ve uluslararası mekanizmalara üyelik konusunda da destek verdiğini vurguladı.

Begaj, Kosova ve Arnavutluk’un bölgede istikrar unsurları olduğunu ve iki ülkenin kurumları arasındaki mükemmel işbirliğinin gelecekte de devam etmesi gerektiğine işaret etti.

Osmani: Kosova ve Arnavutluk arasında karşılıklı savunma anlaşması var

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani de basın toplantısında yaptığı açıklamada, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Begaj’ın  Kosova ziyaretinin sadece bir ülkeye resmi bir ziyaret olmadığını, aynı zamanda kardeşlere de ziyaret anlamını taşıdığını belirtti.

Arnavutluk’un Kosova’ya her dönemde koşulsuz destek verdiğini ve en genç Avrupa devletinin temsil edilemediği Kosova’nın sesi olduğunu kaydeden Osmani, “Hedefimiz AB ve NATO’ya üyelik. Bu nedenle, bu süreçlerden geçmiş bir ülke olarak Arnavutluk’un uzmanlık ve deneyimine güvendiğimiz AB’ye aday ülke statüsü için bu yılın sonuna kadar başvuracağız.” dedi.

Kosovaport

Read Previous

Casus yazılım ‘Predator’un ev sahiplerinden Kıbrıs Rum kesimi de tartışmalara katıldı

Read Next

Vucic: Brüksel’e barış ve istikrarı korumak için gidiyorum