Avrupa Parlamentosu, Kosova raporunu onayladı

Avrupa Parlamentosu Kosova Raportörü Viola von Cramon tarafından hazırlanan Kosova raporu, 469 evet, 96 hayır ve 72 çekimser oy ile onaylandı.

Kosova raporu oylamaya sunulmasından önce söz alan Avrupa Parlamnetosu’nun Avusturyalı Milletvekili Lukas Mandl, “Kosova, özgürlüğün bedelini kanla ödedi ve Avrupa ile ABD bağımsızlık kazanmasına yardım etti. Kosova, hukukun hüküm sürdüğü ve çok güçlü bir Anayasanın olduğu demokratik bir ülke haline geldi” dedi.

Avrupa Parlamantosu Katalonya Milletvekili Jordi Sole de, “Kosova’nın bağımsızlığı geri döndürülemez, yasal ve demokratiktir. İspanya’nın Kosova’yı tanınmaması, devlet olma yollarıyla ilgili emsal oluşturma korkusunun bir yansımasıdır” ifadelerine yer verdi.

Oylama ardından açıklama yapan Von Cramon, Sırbistan ile diyalog sürecine değinerek, AB entegrasyonu için yasal bağlayıcılığı olan bir anlaşmaya varılmasının gereğine dikkat çekti. Cramon raporda,Anayasa Mahkemesi’nin Deçan Manastırı kararının uygulanması talebinin yer aldığını da söyledi. Raporda ayrıca Cramon, Kosova’ya yönelik vize muafiyetinin biran önce sağlanmasını talep etti.

Kosovaport

Read Previous

Kamu Hijyen Kurumu Müdürü Zudi Enuzi görevden alındı

Read Next

Gaziantep FK, Sırp futbolcu Marko Jevtovic’i transfer etti