AB, “Araç Plakası” sorununa çözüm arıyor

Avrupa Birliği (AB) Kosova ve Sırbistan’a önümüzdeki günlerde durumun tırmanmasına yol açabilecek eylemlerden kaçınma çağrısını   yaptı.

AB’nin  ortaklarıyla birlikte yoğun bir şekilde çözüm bulmak için çalışmalarını sürdürdüğünü yineleyen  AB’nin dışişleri ve güvenlikten sorumlu sözcüsü Peter Stano medyaya yaptığı açıklamada,  geçmişte birkaç kez, gerginliğin tırmanmasına yol açabilecek herhangi bir gerilimi önlemenin son derece önemli olduğunu söylediklerini hatırlattı.

Sırbistan ve Kosova’nın şu anda en az ihtiyaç duyduğu şey daha fazla gerilim olduğuna vurgu yapan Stano,  diyaloğu ilerletmek için daha fazla ilerlemeye ihtiyaç  duyulduğunu kaydetti.

Kosova ve Sırbistan’ın, ilişkilerin normalleşmesi için diyalogda kapsamlı bir anlaşma için çalışmaları gerektiğini görüşünü savunan  Stano, “Durumun herhangi bir tırmanma kıvılcımını önlemek için ortaklarımızla, sadece AB olarak değil, diğer ortakların yanı sıra Kosova ve Sırbistan makamlarıyla birlikte çalışıyoruz” dedi.

Kosova Hükümeti’nin , yerel Sırplara araç plakalarını Kosova plakaları ile değiştirmeleri için verdiği süre 31 Ekim gecesi sona erecek. Sırbistan ve uluslararası camia, bu sürenin uzatılması talebinde bulundu.

Kosovaport

Read Previous

Yunanistan’da polis, hapishanelerdeki göçmen kaçakçılığı çetesini ortaya çıkardı

Read Next

Sırbistan, AB baskısı üzerine vize uygulamalarını katılaştırıyor