• BUGÜN 16/31
 • Zaev-Vuçiç telefon görüşmesinin detayları

  August 23, 2017 | 14:00

  Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuciç, bugün Makedonya ve Sırbistan arasında yaşanılan gergin durum hakkında telefon görüşmesi gerçekleştirdiler.

  Zaev ve Vuciç, Makedonya ve Sırbistan’ın herhangi bir anlaşmazlık yaşanmasına karşı diyalog yoluyla çözülmesi konusunda anlaştılar.

  Ortak yayınlanan bildiride, “Makedonya ve Sırbistan, bazı bölgesel siyasi konulardaki siyasi farklılıklardan bağımsız olarak sadece Makedon ve Sırp halkları ve her iki ülke vatandaşları arasındaki dostane ilişkilerin sürdürülmesi değil, aynı zamanda ilerlemesine de birlikte mücadele edecekler.” açıklaması yapıldı.

  Zaev ve Vuciç, Makedonya ve Sırbistan’ın ekonomik ilişkilerini daha da iyileştirmek ve iki ülke arasındaki ticaret alışverişlerini artırmak için daha fazla çaba göstermeleri konusunda anlaştılar.

  Ortak bildiride, “Makedonya Cumhuriyeti ve Sırbistan Cumhuriyeti, uluslararası normlara uygun olarak, iyi niyetle ve dostane bir şekilde topraklarındaki diplomatik ve konsolosluk temsilcilerinin haklarını ve çıkarlarını koruyacaktır. Makedonya Cumhuriyeti ve Sırbistan, karşılıklı iletişimi en üst düzeyde yoğunlaştıracak, Avrupa-Atlantik yolunda birbirlerini destekleyecek ve bölgedeki komşuluk ilişkilerini ve istikrarı güçlendirecek.” ifadeleri kullanıldı.

  Yorum Yap