• BUGÜN 16/31
 • Yücelciler Hakkında Bilinmeyenler

  July 25, 2019 | 20:41

  Balkan Savaşlarının sona ermesiyle birlikte Osmanlı Imparatorluğu Balkan Yarımadasından çekilmiş bölgede hayatını sürdürmeye devam eden Türk toplumu azınlık duruma düşerek ağır şartlar altında yaşamaya devam etmiştir. Bu sürecin 1918 – 1941 (SHS Krallığı – Yugoslavya Krallığı) döneminde de aynı şekilde devam etmesi sebebiyle II. Dünya Savaşının başlamasıyla birlikte Makedonya Türk toplumu içinde bulunduğu zor durum sebebiyle Yücel Teşkilatı’nın kurulması zaruretten iktiza etmiştir.

  Yücel Teşkilatı’nın gerçekleştirmiş olduğu faaliyetler hakkındaki malumatlar aradan 80 yıllık süre geçmesine rağmen yeterli derecede araştırılmamış, dolayısıyla birkaç belge ve bilgi haricinde bu önemli oluşum unutulmaya yüz tutmuş teşkilat üyelerinin Makedonya Türk toplumu için gerçekleştirmiş oldukları fedâkârlıklar gün yüzüne çıkmamıştır.

  FHYC kurulmasıyla birlikte komünist yönetim bütün devlet sistemini pençesine alarak her hususta benimsemiş olduğu ideolojiyi yayma hedefini yürütmüş, dolayısıyla gün geçtikçe Türk toplumunun hayat şartları zorlaşmıştır. Devletin her kademesinde komünist yönetime bağlı olan şahısların bulunmasından dolayı Türklerin hareket alanı azami derecede kısıtlanmış özellikle eğitim, basın ve yayın alanları üzerinden komünizm ideolojisini aşılama – empoze etme – girişimleri hız kazanmıştır.

  Komünist yönetim kurnaz siyaset yürüterek eğitim, basın ve yayın alanları üzerinden Türk toplumunu pençesine almayı hedefleyip bütün sistemi bu minval üzerinden devam ettirerek emellerine ulaşmayı hedeflemiştir.

  Yücelcilerin fedâkârlıklarına gelecek olursak, komünist yönetim devlet mekanizması üzerinde tamamen hakimiyet sağlamasından dolayı Yücelciler tam anlamıyla savunma mekanizması niteliğinde görev yaparak devlet tarafından gelen her türlü baskı ve saldırıyı bertaraf etmek adına mücadele vermişlerdir.

  Yücel Teşkilatı hakkındaki ilk yazımda belirtmek istediğim en önemli husus 23 Aralık 1944 tarihinde neşredilmeye başlanan “Birlik” gazetesinin kuruluş aşamasından Yücelcilerin mahkeme sürecine kadar olan süre zarfında, Yücel Teşkilatı üyeleri gazetenin kilit noktalarında görev alarak komünist yönetim tarafından sistematik bir şekilde yürütülen propaganda niteliğinde haberlerin yayınlanmasını engelleyip Türk toplumuna komünizm yanlısı haberlerin intikal etmemesi uğruna çaba harcayarak gazetede etkin bir şekilde görev yapmışlardır.

  Bu yazıda açıkladığım malumatlar Yücel Teşkilatı’nın gerçekleştirmiş olduğu faaliyetlerin sadece bir katresini oluşturmaktadır. Yücelcilerin Türkçe basın ve yayın alanlarında Türk milli menfaatlerini muhafaza etmek adına gerçekleştirdikleri cesur davranışları safhalar halinde aktarmaya çalışacağım.

  Saygılarımla…

   

  Sezgin Lutviji kimdir?

  20 Ekim 1992 tarihinde Kuzey Makedonya’nın Gostivar kentinde doğdu. Eylül 2011 tarihinde kayıt olduğu Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden Mayıs 2015 tarihinde mezun oldu. Hâlihazırda Trakya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans öğrencisidir. Aynı zamanda Osmanlıca belgeler üzerinde araştırmalar yapmaktadır. Timebalkan haber sitesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.

  Yorum Yap