• BUGÜN 16/31
 • Üsküp YEE’den Diaspora Bakanı Ademi’ye ziyaret

  February 2, 2018 | 21:27

  Makedonya Cumhuriyeti Diaspora Bakanı Edmond Ademi, Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdür Dr. Şemsettin Şeker önderliğindeki heyeti kabul etti.

  Üsküp Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, Dr. Şemsettin Şeker başkanlığında bir heyetle Makedonya Cumhuriyeti Diaspora Bakanı Edmond Ademi ile Bakanlık ofisinde bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede iki ülke arasındaki kültürel ilişkilerin daha da geliştirilmesi için neler yapılabileceği konuşuldu.

  Diaspora Bakanlığıyla alakalı bilgi veren Bakan Ademi; “M.C. tarihinde ilk defa diasporayla ilgili ilişkileri yönetecek bir bakanlık kurulduğunu, amaçlarının yurt içinde ve yurt dışında farklı etnik unsurlarla eşit ilişkilerle daha sağlam ve nitelikli ilişkilerin kurulması” olduğunu” belirtti. Faaliyetlerinin “siyasi haklar, ekonomik işbirliği ve yatırımlar, eğitim-bilim ve gençlik alanları, kültürel ilişkilerin geliştirilmesi” olmak üzere dört temel sac ayağı olduğunu belirten Diaspora Bakanı Ademi; bu gayeler doğrultusunda Türkiye’de bulunan Makedonya kökenli vatandaşlarla bir araya gelip işbirliğini en üst düzeye çıkarmak istediklerini ifade etti.

  Enstitü’nün faaliyetleri hakkında bilgi veren Üsküp YEE Müdürü Dr. Şemsettin Şeker; “Diaspora Bakanlığı’nın Türkiye’de bulunan, son 2 asırda Türkiye’ye göç eden Makedonya kökenli unsurlarla hem Türkiye’de hem de Makedonya’da bir araya gelmesinin iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesine katkı sağlayacağını; son zamanlarda ivme kazanan ekonomik ve siyasi işbirliğinin kültür-sanat ve akademi alanlarında da arttırılması gerektiğini, Enstitü olarak bu konularda üzerlerine düşeni yapacaklarını, mezkûr buluşmalar için köprü vazifesi görebileceklerini” söyledi.

  Toplantıda; İstanbul’da açılması planlanan Makedonya Cumhuriyeti Kültür Merkezi ve daha önce iki ülke arasında yapılan antlaşmayla Yunus Emre Enstitüsü’ne devredilmesi kararlaştırılan Kurşunlu Han’ın son durumu da ele alındı.

   

  Yorum Yap