• BUGÜN 16/31
 • Üsküp YEE, Kütüphane Sohbetleri’ne Gostivar’da devam etti

  February 9, 2018 | 09:50

  Üsküp Yunus Emre Enstitüsünün düzenlediği “Kütüphane Sohbetleri” bu hafta Gostivar’daki Uluslararası Vizyon Üniversitesi’nde, Rektör Prof. Dr. Fadil Hoca’nın “Veysi Üskübi” konu başlığıyla gerçekleşti.

  Hakan ALİ, Burak EMİN / TİMEBALKAN

  Üsküp Yunus Emre Enstitüsünün geleneksel hale getirdiği “Kütüphane Sohbetleri” programının bu haftaki konu başlığı “Veysi Üskübi”ydi. Şair Üskübi’nin hayatı, eserleri ve sanat anlayışı, Vizyon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fadil Hoca’nın sunumuyla edebiyatseverlerle sunuldu. Kütüphane sohbetlerine Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Şemsettin Şeker, Uluslararası Vizyon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fadıl Hoca, akademisyenler, öğrenciler ve Gostivarlı vatandaşlar katıldı.

  Kütüphane Sohbetleri programının ardından konuşan Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Şemsettin Şeker, “Türk kültür ve sanatının  zengin birikimini, zengin safhalarını göstermek amacıyla tertip ett ettiğimiz kütüphane sohbetlerinin 2018 yılı ilk programın az önce icra ettik” dedi. Gostivar şehrinde Uluslararası Vizyon Üniversitesi’nde gerçekleştirdikleri programla ilgili bunun bizim için çok özel bir anlamı var diyen Şeker, “Çünkü Vizyon Üniversitesi Balkanlarda ve Avrupa’da Türkçe eğitim veren tek üniversite” şeklinde konuştu.

  Kütüphane Sohbetleri programda izleyicilere şair, yazar, devlet adamı Veysi’yi takdim ettiklerini ifade eden Dr. Şemsettin Şeker, “Onun hayatı, eserleri ve sanat anlayışını merkeze alarak  programımızı icra ettik. Şair Veysi, Manisa’da doğmuş, kendini Üsküp’te idrak etmiş. Üsküple özdeşleşmiş bir şair, bir yazar, bir devlet adamı. Şair Veysi Türkçe’nin ses ve ifade kudretinin görülebileceği nadir yazarlardan bir tanesidir. Türkçe’nin bu topraklarda yaygınlaşmasında bugüne intikalinde çok emeği geçmiş bir şairdir” ifadelerini kullandı. Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Şemsettin Şeker önümüzdeki süreçte hem Gostivar’da hem Vizyon Üniversitesi’nde ortak müşterek faaliyetlerin devam edeceğini belirtti.

  Kütüphane Sohbetleri programında şair ve devlet adamı Veysi Üskübi sunumunu gerçekleştiren Vizyon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fadıl Hoca, “Bugün 8 Şubat 2018 tarihinde Uluslararası Vizyon Üniversitesi yerleşkesinde, Uluslararası Vizyon Üniversitesi ile Üsküp Yunus Emre Enstitüsü’nün ortaklaşa düzenlemiş oldukları bir faaliyet yapıldı” dedi. Bu faaliyetin iki güzide kurumun ilk resmi faaliyeti olması hasebiyle son derece önemli olduğunu ifade eden Hoca, “Aslında Yunus Emre Enstitüsü’nün kütüphane sohbetleri adı altındaki bu faaliyet bugün Uluslararası Vizyon Üniversitesi salonunda düzenlenmiş oldu. Asıl konu Veysi Üskübi’nin şairliğiydi. Dolayısıyla bizi son derece ilgilendiren 16. yüzyıl Divan Edebiyatı’nın mümtaz şairlerinden biri olan Veysi Üskübi’nin şairliğini anlatmış olduk” ifadelerini kullandı.

  Veysi Üskübi’yi anlatmakla 16. yüzyıldan itibaren Balkanlarda Türkçe’nin akademik seviyede, şairler seviyesinde kullanıldığını kanıtladığını söyleyen Prof. Dr. Fadıl Hoca, “Veysi Üskübi’nin dile getirilmesi 16. yüzyıldan itibaren Balkanlarda Türkçe’nin akademik seviyede, şairler seviyesinde divanlar yazılması konusunda bir süregenliğinin getirmesi için son derece önemli olduğu kanaatindeyim. 16 – 17 yüzyıl geçişinde yaşamış olan bu divan şairimizin Rumeliyle ilgili yazmış olduğu eserler son derece önemlidir. Bugün bu eserlerin tetkik edilip, transkipsiyon yapılıp kitap halinde yayınlanması aslında Balkanlarda 16. yüzyıl Türkçesi’nin bir göstergesi olsa gerek” şeklinde konuştu.

  Programın sonunda Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Şemsettin Şeker, Uluslararsı Vizyon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fadıl Hoca’ya teşekkür belgesi takdim etti.

  Yorum Yap