• BUGÜN 16/31
 • Üsküp Türk Tiyatrosu “Kral Lear” oyununu yeniden sunacak

  February 13, 2018 | 15:24

  MK Türk Tiyatrosu, 15 Şubat Perşembe günü, saat 20.00’de Diego de Brea’nın yönettiği “Kral Lear” adlı oyunu tekrardan sunacak.

  MK Türk Tiyatrosu, 15 Şubat Perşembe günü, saat 20.00’de Komedi Tiyatrosu’nda Diego de Brea’nın yönettiği “Kral Lear” adlı oyunu Komedi Tiyatrosu’nda tekrardan sunacak. “Kral Lear” oyununda sanatçılar Cenap Samet, Nesrin Tair, Osman Ali, Zübeyde Ali, Erman Şaban ve Ebru Musli sahne alacak. Set ve kostüm tasarımcısı Blagoy Micevski olurken müzik yönetmen De Brea’nın tercihi oalcak.

  Shakespeare’in yazdığı Diego De Brea’nın  yönettiği Kral Lear oyununda sahne ve kostüm tasarımı Blagoy Mitcevski, yönetmen asistanı Sibel Abdiu, ışık ve müzik Diego de Brea’ya ait olacak.

  “Kral Lear” oyunu

  “Kral Lear ölümün karanlıklarında ve uçurumlarında insanoğlunun  yolculuğunu araştırımaktadır. Bu iniş insani korkular, güvensizlik ve çaresizliklerle doludur. Doğrusu, ölümle karşılaşma insanoğlunun  iradesine bırakılmamıştır.   Ancak Lear’in   bu ölümcül karanlıkların olduğu bölgelere yola çıkışı, kalbinin paramparça olması ve de zihnini yitirmiş olması sebebiyle bir o kadar üzücü ve de trajiktir. Eskiden Dünyanın Efendisi, şimdi yaşamina veda ederken, derinden aşağılanmış sadece bir fani gibi gerçeği öğrenmek için uğraşmaktadır.  Ancak bu gerçek  yalanlar ve sahtekarlıklarla  dolu ağır çöküşünü getirecektir. Aldatılmış ve kandırılınmış olma bilinci ona acımasız  bir ağrı verirken, ızdırap labirentinin içine iter ve insanlık dışı bir güç ve kuvvetle çarpar. Önceden her şey, şimdi hiçbir şey.Tüm bunlar, en sonunda veya sondan biraz daha erken tüm acıyı üstlenip kendini arındırabilmek için hayatın bir cesasıdır. Lear’in gidişi tüm bağışlardan yoksun bırakıldığı, gerçek bir “danse cadabre”dir. Dünya  bir mezar oldu, biri güneşi çağırsın!”

   

  Yorum Yap