• BUGÜN 16/31
 • Üsküp Mustafa Paşa Camii’nde 15 Temmuz Şehitleri için program düzenlendi

  July 13, 2018 | 13:55

  T.C. Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği Cuma namazı öncesinde Üsküp Mustafa Paşa Camii’nde “15 Temmuz Şehitleri Anma Programı” düzenledi. Makedonya genelinde Cuma hutbeleri 15 Temmuz şehitleri için okundu.

  TİMEBALKAN

  T.C. Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği, T.C. Üsküp Büyükelçiliği himayelerinde “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri çerçevesinde Cuma namazı öncesinde Üsküp Mustafa Paşa Camii’nde “15 Temmuz Şehitleri Anma Programı” düzenlenedi. Programda İstanbul Hümayunu Abad Camii İmam Hatibi İsrafil Duman, Edirne Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abas Yahya ve Gostivar Zdunye Köyü İmam Hatibi Mr. Elyesa Asani aşer ve ilahiler okudu.

  Programla ilgili açıklamalarda bulunan T.C. Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavir Vekili Mustafa Tarık Koça, “15 Temmuz 2016 tarihinde askeri üniforma giymiş bir takım vatan haini FETÖ’cü teröristler tarafından birliğimize, beraberliğimize, demokrasimize, milli irademize kastederek hain bir darbe girişimi başlatılmıştı. Ancak Cumhurbaşkanımız, Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde güvenlik güçlerimizin ve kahraman halkımızın şanlı bir direnişiyle bu hain kalkışma bastırılmlıştı” dedi.

  Bugün bu kalkışmanın ikinci yıldönümü münasebetiyle şehitlerimi anmak için program düzenlediklerini kaydeden Koça, “Onların o göstermiş olduğu şanlı direnişi sinelerimizde hissetmek ve bu direnişi gelecek nesillere aktarmak adına Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği olarak bir program tertip ettik. Makedonya genelinde Hatm-i Şerifler okuduk. Bunları dualarla şehitlerimizin ruhuna gönderdik. Allahu Teala tekrar böyle günler yaşatmasın. Bütün şehitlerimizin ruhu şad olsun, makamları ali olsun diye dua ediyoruz” şeklinde konuştu.

  Cuma hutbesinde ise Makedonya İslam Birliği Başkanı Süleyman efendi Recepi’nin 15 Temmuz mesajı Türkçe, Arnavutça ve Makedonca olmak üzere 3 dilde okundu. Hutbede okunan mesajda şu ifadelere yer verildi:

  “Bundan iki yıl önce 15 Temmuz 2016 tarihinde dost ve kardeş ülke Türkiye’de devlet içine yuvalanan terör örgütü tarafından darbe girişiminde bulunulmuş ve bu darbe girişimi vatanını ve dinini savunan kardeşlerimizce püskürtülmüştür. Ancak, bu darbe girişimi esnasında masum 250 Müslüman Türk kardeşimiz şehit olmuş, 2000’i aşkın da gazi olmuştur. Bugün bu vesileyle bir yıl evvel kutsal değerleri uğruna şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet, gazi olan kardeşlerimize Cenab-ı Hak’tan şifa diliyorum.

  Müslümanlar olarak Cenab-ı Allah, birlik ve beraberliğimizi, huzur ve kardeşliğimizi daim eylesin. Bölünüp parçalanmaktan, dağılıp bozulmaktan bizleri muhafaza eylesin. Yaşanan bu kötü hadiseden ders alarak Ümmet olarak birbirimize kenetlenmemizi lütfeylesin. Fitne ve fesada, hile ve tuzağa karşı feraset ve basiretle davranmamızı ihsan eylesin. Şehitlerimizin uğruna canlarını verdikleri davalarına sahip çıkacak imanlı, ihlaslı, vatanını ve milletini seven nesiller yetiştirmeyi bizlere nasip eylesin.”

   

  Yorum Yap