• BUGÜN 16/31
 • TİKA’nın Gönüllü Elçileri etkinliklerine Kocacık’ta başladı

  August 24, 2017 | 12:20

  TİKA’nın Gönüllü Elçileri, Kocacık köyü “Ali Rıza Efendi Anı Evi” müzesinde mevcut ahşap korkulukların ve yapıların cila-vernik ile boyadı.

  TİKA Başkanlığı destekleriyle 22 – 28 Ağustos 2017 tarihleri arasında Türkiye’nin farklı illerinde yaşamakta ve okumakta olan toplam 30 öğrencinin katılımıyla “Makedonya’da Tecrübe Paylaşımı Programı” düzenlenmektedir.

  Haber-Fotoğraf: Hakan ALİ, Tarık EMİN / TIMEBALKAN

  Söz konusu program çerçevesinde, Üsküp, Kalkandelen, Gostivar, Merkez Jupa’da yer alan tarihi yerler ve mekanlar ziyaret edilecektir. Ziyaretlerin yanında farklı üniversitelerin değişik bölümlerinde okuyan öğrenciler tarafından, Kocacık köyünde bulunan ve inşaatının tamamı TİKA tarafından yapılan, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün babası “Ali Rıza Efendi Anı Evi” müzesinde mevcut ahşap korkulukların ve yapıların cila-vernik ile boyanmasının yanı sıra Gorentsa köyü “Mustafa Kemal Atatürk” İlköğretim Okulu, Elesa köyü “Necati Zekeriya” İlköğretim Okulu, Gökçeli köyü “Koço Ratsin” İlköğretim Okulu, Kurthamzalı köyü “Koço Ratsin” İlköğretim Okulu boyanacak.

  TİKA’nın gönüllü elçileri Kocacık’ta yapılacak olan etkinlik öncesinde Merkez Jupa Belediyesi’ni ziyaret ederek, Belediye Başkanı Ariyan İbraim ile görüştüler. Başkan Ariyan İbraim ile görüşmenin ardından TİKA’nın gönüllü elçileri Kocacık köyü “Ali Rıza Efendi Anı Evi” müzesine giderek boyama çalışmalarına başladı.

  Üsküp doğumlu, Türkiye’de lisans eğitimi gören TİKA gönüllü elçisi Emine Haciu, “TİKA olarak bugün Makedonya’da bulunuyoruz. Ali Rıza beyin evindeyiz. Evin restorasyonu değil onarımı yapılacaktır. 35 kişilik bir grup ile birlikte Türkiye’nin genelinden gelen arkadaşlarla birlikte burda bulunmaktayız.” dedi.

  Haciu, “Gerçekten çok güzel bir duygu ve his. Burada ki Osmanlı mirasının yine şahitligini yapmak, burada ki genç Türk arkadaşlarımın buraya gelip tekrar bu medeniyete bir katkı sağlamak ve benim burada bulunmam gerçekten çok gurur verici bir şeydir. 5 gün sürecek bu programda farklı farklı yerlere gideceğiz, farklı yerlerde, farklı çalışmalar olucak, hepsi birbirinden çok ayrı.” şeklinde konuştu.

  Hepsinin başarılı öğrenciler olduğunu, hepsi bu coğrafyaya meraklı, bu coğrafya üzerinde çalışma yapmak isteyen arkadaşlar olduğunu belirten Haciu, “Burada bizi bekleyen tüm TİKA sorumluları, buradaki koşulları sağlayan ve bizimle birlikte olan tüm arkadaşlara ve hocalara çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

  Yorum Yap