• BUGÜN 16/31
 • TİKA’dan Tiran İtfaiyesine Ekipman Yardımı

  March 13, 2018 | 18:04

  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Arnavutluk’un başkenti Tiran’daki İtfaiye Müdürlüğüne ekipman yardımında bulundu.

  TİKA’nın bağışladığı farklı ekipmanların teslim törenine Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük, Tiran Belediye Başkanı Erion Veliaj, TİKA Tiran Koordinatörü Necip Özay Özütok’un yanı sıra Tiran İtfaiye Müdürlüğü yetkilileri de katıldı.

  Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Yörük, Türkiye ile Arnavutluk arasında sadece iyi değil, çok özel ve çok iyi ilişkiler olduğunu belirterek, iki ülke arasındaki iş birliği kapsamında TİKA’nın Türkiye adına 1996 yılından bu yana ülke genelinde ve Tiran özelinde önemli projelere imza attığını söyledi.

  Yörük, “Bu projeler 1996 yılından günümüze kadar yaklaşık 400’ü aşkın projeye tekabül etmektedir. Başta sağlık, eğitim, altyapı, sosyal hizmetler gibi geniş bir alana yayılan bu projelerin bugün itibariyle bildiğimiz toplam maliyeti, yani TİKA aracılığıyla Arnavutluk genelinde faaliyete geçirilen, hayata geçirilen projelerin toplam maliyeti 20 milyon avroyu geçmiş bulunmaktadır.” dedi.

  Sadece bu projelerle yetinmeyeceklerini, Arnavutluk’taki kardeş ve dostların her zaman yanında olmaya, onlara katkı sağlamaya devam edeceklerini dile getiren Yörük, Tiran sakinlerine üstün hizmetleri ve fedakar çalışmalarından dolayı Tiran Belediye Başkanı Veliaj’a teşekkür etti.

  Büyükelçi Yörük, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Bugün burada düzenleyeceğimiz bu tören vesilesiyle sağlanacak olan ekipmanın Tiran itfaiyesi ve dolayısıyla Tiran kentindeki sakinlerin, hiç arzu etmemekle beraber yangın felaketleri nedeniyle kalacakları zor durumlarda işlerini kolaylaştırmasını, sorunlarını çözmelerinde faydalı olmasını temenni ediyorum.”

  Tiran Belediye Başkanı Veliaj da TİKA’nın hayati ihtiyaç anında kendilerine yardım ettiğini söyleyerek, “TİKA bizim anaokulu, oyun parkı, şimdilerde itfaiye yardımı ve ağaç dikimi gibi birçok girişimimizde iş birlikçimizdi. TİKA’nın kapısından hiçbir zaman geri çevrilmediğimizden dolayı mutluyum.” şeklinde konuştu.

  TİKA’nın Tiran İtfaiyesine bağışlamış olduğu ekipmanın arasında kurumun 40 itfaiyecisine yönelik sahada kullanabilecekleri elbise, oksijen tüpü, aydınlatıcı cihaz gibi ekipmanlar bulunuyor.

  Daha önce Tiran İtfaiye Müdürlüğünün bahçe kısmını da restore eden TİKA ayrıca Tiran Belediyesine 250 servi ağacı bağışladı.

   

   

  AA

  Yorum Yap