Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ve Türkiye Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Sofya’da gerçekleştirdikleri toplantıda iki ülke arasındaki ekonomik ortaklığı ve ortaklığı genişletme olanaklarını görüştüler. Görüşmede çeşitli ekonomik sektörlerdeki ikili ilişkilerin mükemmel olduğu kaydedilerek, Bulgaristan ile Türkiye arasındaki verimli komşuluk ilişkilerinin, ikili ticaretin artırılmasına ve ticaret ve ekonomik ortaklığın yoğunlaşmasına katkıda bulunduğu belirtildi. Ocak-Eylül 2017 döneminde 58,8 milyon avroya ulaşan Türk yatırımları buna bir örnektir. Geçen yılın ilk dokuz ayında Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ticaret hacmi yüzde 17, 4 oranında arttı.

Bulgaristan Başbakanı ve Türkiye Ekonomi Bakanı, ticaret ve ekonomik işbirliği ve yatırımı geliştirme potansiyelinin tükenmediğini belirttiler. Toplantıda Bulgaristan’daki Türk şirketlerinin ilgisinin ulaştırma ve enerji altyapısının inşası ile ilgili projelere odaklandığına dikkat çekildi. Gıda, kimya ve tekstil endüstrileri de geniş bir yatırım alanı sunmaktadır. Görüşme sırasında Türkiye’nin güçlü bir geleneğe sahip olduğu ve dünya üretiminde payı olan otomotiv endüstrisinde faaliyet gösteren daha fazla firmaların Bulgaristan pazarına girmesi için potansiyel bulunduğu tespit edildi. Her iki ülke ortak işletmeler kurulmasına yönelik ortak çalışmalara devam edecek.

Boyko Borisov ve Nihat Zeybekçi, enerji alanında ikili işbirliğini de görüştü.

Türkiye Ekonomi Bakanı, her iki ülkenin enerji politikalarının hem iki taraf, hem de tüm Avrupa için stratejik önem taşıdığını vurguladı. Görüşmede ülkemiz için enerji kaynaklarının ve tedariklerinin çeşitlendirilmesinin önemi vurgulandı. Bu bağlamda doğalgaz bağlantısı kurulmasının önemli bir rolü olduğu belirtildi.

Kircaalihaber.com

Önceki Haber

Batı Trakya Türk azınlığından Zeytin Dalı Harekatı’na destek

Sonraki Haber

“Erol ve Abdullah Olçok’un dünyada geçirecekleri zaman bitti, ömürleri bitmedi”

Leave a Reply

Your email address will not be published.

thirteen − ten =