• BUGÜN 16/31
 • Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic Avusturya’da

  February 2, 2018 | 14:31

  Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen, Sırbistan’ın Avrupa Birliği’ne (AB) üye olmasına tam destek verdiklerini söyledi.

  Sırbistan Cumhurbaşkanı Alexandar Vucic, resmi ziyarette bulunduğu Avusturya’nın başkenti Viyana’da Cumhurbaşkanı Van der Bellen tarafından askeri törenle karşılandı.

  Van der Bellen, ikili görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, her iki ülkenin tarihe dayanan köklü ilişkileri bulunduğunu belirterek, Avusturya ve Sırbistan arasındaki ilişkilerin mükemmel olduğunu ifade etti.

  Avusturya’nın Sırbistan’da doğrudan yatırım yapan en büyük ülke olduğunu vurgulayan Van der Bellen, “Sırbistan’ın Avrupa Birliği’ne üye olma noktasındaki çabaları üzerine konuştuk, özellikle Cumhurbaşkanı Vucic’in ülkesini AB’ye üye yapmak için ortaya koyduğu çabayı takdir ediyorum. Avusturya olarak Sırbistan’ın AB’ye girmesine tam destek veriyoruz.” şeklinde konuştu.

  Van der Bellen, Sırbistan’ın AB’ye üyeliği konusunun, bu yılın ikinci yarısında AB dönem başkanlığını üstlenecek Avusturya’nın önem vereceği konular arasında yer alacağını dile getirdi.

  Kosova ve Sırbistan arasında yaşanan gerginliğe de değinen Van der Bellen, her iki ülkenin sorunu çözme isteğiyle hareket etmesi durumunda problemin üstesinden gelinebileceğini sözlerine ekledi.

  Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic de Sırbistan’ın AB’ye üyelik yolunda olduğunu belirterek, hem Avusturya’nın hem de Cumhurbaşkanı Van der Bellen’in ülkesinin AB’ye üye olması noktasındaki desteklerine teşekkür etti.

  Barış ve istikrarın Balkan bölgesi için önemine dikkati çeken Vucic, istikrar ve barış olmadan kalkınmanın sağlanamayacağını vurguladı.

  Cumhurbaşkanı Vucic, daha sonra Başbakan Sebastian Kurz ile bir araya gelecek.

  AA

  Yorum Yap