• BUGÜN 16/31
 • Sinan Özen: “Üsküplüleri bir sürpriz bekliyor”

  July 7, 2017 | 17:00

  Üsküp’te bulunan Türkiyeli ünlü sanatçı Sinan Özen TİMEBALKAN’a özel açıklamalarda bulundu. Geçen sene Prizren’de konser verdiğini hatırlatan ünlü şarkıcı, “önümüzdeki dönemde Üsküplüleri bir sürpriz bekliyor diyebiliriz” dedi. Üsküp’e ilk kez geldiğini belirten Özen, “Üsküp’te kendimi buradan çok uzak hissetmedim. Kendimi buraya ait hissettim. Ruh olarak, düşünce olarak hiç yabancı gelmedi” şeklinde konuştu.

  Seyyid EMİN, Hakan ALİ / TİMEBALKAN

  Balkanlardaki son konserini geçen sene Kosova’nın Prizren şehrinde verdiğini hatırlatan Türkiyeli Sanatçı Sinan Özen,  ondan önce Batı Trakya’da İskeçe, Gümülcine’yi kapsayan Türklerin ağırlıklı yaşadığı şehirlere gitme fırsatı bulduğunu söyledi. Üsküp’e ilk kez geldiğini ve burada “Cevahir Sky City” projesi sorumlusu dostu sevgili Eser Cevahir’in misafiri olduğunu ifade eden Özen, “Onlar buraya başladı o vesileyle onun da burda olması hasebiyle ona bir sürpriz yaptık. Beni çok davet ediyordu. Ben de atladım geldim. Birkaç gün böyle hem dinleneyim hem kafamızı dinleyelim dedik. Çok da iyi oldu” dedi.

  “Üsküp’te kendimi buradan çok uzak hissetmedim”

  “Üsküp’te kendimi buradan çok uzak hissetmedim. Ruh olarak, düşünce olarak hiç yabancı gelmedi. Kendimi buraya ait hissettim” diyen ünlü sanatçı sözlerine şöyle devam etti: “Sanki ben 40 yıldır Üsküp’te yaşıyormuşum gibi geldi. Dün Taş Köprü’de yürürken arkadaşa söyledim, daha geleli bir gün oldu sanki iki aydır burdayız gibi geldi falan. Çünkü burada şehir çok rahat bir şehir, sıkıcı değil, boğucu değil. İnsanlar çok samimi, sizler çok içtensiniz ve ben bu sakinliği özlemişim. Biz İstanbul’da büyük metropolde boğuluyoruz. Ben eski İstanbul’lu olarak, Karadenizliyim ama doğduğum şehirden İstanbul’a 1 yaşımda geldiğim için İstanbul burdan da sakin bir yerdi. Ama çok değişti, artık yorucu ve boğucu bir İstanbul var. Burası bana terapi gibi geldi. İnşallah tekrar gelme fırsatımız olur”.

  “Üsküp’teki konserin tarihi ileriki zamanda belli olacak”

  Dün akşam dostlarla birlikte sohbet ederken burada bir  konser proje düşündüklerini belirten Sinan Özen, “Üsküplüleri bir sürpriz bekliyor diyebiliriz. Benim için de sürpriz olacak, benim için de güzel olacak. Böyle bir durum var. Tarih ileriki zamanda belli olacak” dedi.  En son 5 ay önce albüm çıkardığını, onun için iki tane klip çektiklerini ve bunların müzik kanallarında döndüğünü sözlerine ekleyen Sinan Özen, “Yeni süprizler, bir televizyon projesi, yeni şarkılar bunlar hep devam ediyor. Onlar kafada bitmez. Bunlar hep olmalı, olacak. Müzikal tarafımız öyle devam edecek” açıklamasında bulundu.

  “Müziğin dini, dili, ırkı yoktur. Müzik evrenseldir”

  Makedonya’daki bu farklılığın ve çok kültürlülüğün güzel birşey olduğunu ifade eden Özen, “Bu konsorsiyumun kendi içerisinde de birbiriyle entegre olup uyum sağlaması da aslında her bir farklı kültürün insanının demokratik ve “dünya insanı” olma yolundaki örneğini teşkil ediyor. Bunu diri tutmamız lazım, yaymamız lazım. Dolayısıyla ben diyorum ki, mesele “dünya insanı” olabilmekte” şeklinde konuştu. Müziğin de bunu anlattığını belirten Sinan Özen şunları söyledi: “Benim için müziğin tanımı da budur. Müziğin dini, dili, ırkı yoktur. Müzik evrenseldir. Ne tarz söylüyorsun yoktur, ne söylediğin ve ne hissettirdiğin önemlidir. Önemli olan senin kalbindeki bam teline vurabiliyor muyum? Dilimle ne söylediğim  önemli değil. Hepimiz aynı dili söylemek zorunda değiliz ama birbirimizi sevmek zorundayız. Niçin, dünya kardeşliği için. Birbirimizi kültür, din farklılıklarımızla kabul etmeliyiz. İnsanlık buna uyandığı zaman, savaş yapmak isteyen savaş baronlarının da bunu yapmaya şansı yok. Silah satacakları yer kalmıyor. Biz doğrular, dürüstler, iyi insanlar bunu yaptığımız sürece herkes çok mutlu olur”.

  Müzisyen olmasaydınız ne olurdunuz sorusuna ise, “tiyatro oyuncusu olurdum. Aslında baktığınızda hepsi birbirine bağlı. Müzisyen olmasaydım tiyatrocu olurdum diye düşünüyorum” yanıtını veren Sinan Özen hangi takımı tuttuğunu söylemezken şu cevabı verdi: “Dünya artık öyle değil. Türkiye’de de öyle. Benim de içimde çocukluğumda tuttuğum bir takım vardı. Ben hangi takımı tuttuğumu neden söylemeyeceğimi söyleyeyim, bu daha doğru olur. Futbol benim için eski cazibesini taşımıyoru. Niye derseniz? Çünkü, artık amatör ruhtan çıktığı için tamamen aşırı bir profesyonelliğe dönüştü. Seyirci de artık dikkat ettiyseniz azaldı. İşin içine para giren her yerde bende doğallığını kaybediyor”.

  Son olarak “Balkanlarda yaşayan tüm soydaşlarımızı kucaklıyorum. Gençlere diyorum ki, inandığınız arkasından okuyarak, bilgi sahibi olarak gidin, onu savunun. Farklı kültürlere saygıda eksiklik etmeyin” diyen Özen, konuşmasına şu sözlerle son verdi, “Önce insandan yola çıkın, bir halka oluşturun, insanlığı öne alın ve dünyayı kucaklayın. Ondan sonra da Türkiye’de sizi sevdiğimizi bilin. Size ben her programda el sallıyorum. Ben de buradan giderken de diyorum ki, kalbimi size bırakıyorum sizinkini alıp gidiyorum. İyi ki varsınız. Sizleri seviyorum”.

  Yorum Yap