• BUGÜN 16/31
 • Ramazanla Bütünleşmek

  May 14, 2018 | 12:28

  Sevgili dostlar! Yazıma Ali Eşmeli hocamın kalemiyle başlamak istiyorum.

  Yere gökten Ramazan geldi an, can geliyor,

  Tam yakarken acılar, rahmet-i Rahman geliyor!

  Müjdeler bir daha yasın bu çorak yeryüzüne,

  Dönelim cennete, peygamber-i Zişan geliyor!

  Kefirin mikrobu ey hasta, uyan, çare değil,

  Uyanan gönle şifa, Hazret-i kur’ an geliyor.

  Sevgili dostlar! Yüce dinimizin en büyük gayelerinden biri, mü’minlerin iç dünyalarını ve dış dünyalarını güzel ahlak ile donatmaktır. İşte ramazan-ı şerifte ahlakımızı Tanzif etme fırsatını bize sunmaktadır.

  Sevgili dostlar! Düşünün ki bir çorba yapacağız suyu ateşte kaynattık tek başına hiçbir anlam ifade etmez, tatsız ve renksizdir, suya çorbanın diğer malzemelerini katmamız icap eder, yani suyu ve diğer malzemeleri bütünleştirdikten sonra bir kıvama ulaşır. İnsanda böyledir, insan da ahlak ile bütünleştiğinde anlam kazanır.

  Bu anlamda Ramazan ayı, bizim kuran, sünnet, ahlak ile bütünleşme ayıdır. Bu ayda daha çok Tefekkür ve ibadet etmeliyiz.

  Nitekim “yüce Allah Kuran-ı kerimde “biliniz ki, kalpler ancak Allah ı anmakla huzur bulur” buyurur. (er- Ra’d 28).

  Bu ayda sadece midemizi değil, gözlerimizi, kulaklarımızı, ayaklarımızı ve bütün azalarımızı haramdan koruma ayıdır. En önemlisi de,  Allah’ın ölmüş kardeşinin etini yemeye benzettiği Gıybetten kendimizi korumamız.

  Sevgili dostlar! Bu ay Rabbimizin bize bahşettiği nimetleri bolca şükrünü yapacağımız aydır. Nitekim yüce Mevla ‘’sonra o gün (kıyamet günü) nimetlerden hesaba çekileceksiniz’’ buyuruyor ( et Tekasür8).

  Bu ay teravihlere camilere koşma, seherlere gönül uyanıklığı ile kalkma, kadir gecenin kadrini bilip bolca istiğfar etme ayıdır. Yine bu ay zekâtı verme infakta bulunma ayıdır.

  Bu ayda kulaklar haram işitmeyecek, gözler harama bakmayacak, mideye haram lokma girmeyecek. İşte bunları tam manasıyla yerine getirdiğimizde ramazanla Bütünleşmiş olacağız. Tabi ramazanı şerifteki halimizi sonraki süreçte de devam ettirmek son derece önemlidir.

  Ramazanı en güzel şekilde ihya ettikten sonra kendimize sormamız gereken.

  BİZDE RAMAZANDAN NE KALDI?

  Ramazan geldi geçti, şimdi bizimle kalan ne? Ramazan ayı ne gibi güzellikler bıraktı neler kazandık. Davranışlarımız, bakışlarımız, konuşmalarımız değişti mi? Önemli olan Ramazan ayındaki halimizi devam ettirebilmek.

  Sevgili dostlar! Hepimiz bir yolculuktayız gelin hep birlikte el, ele olup yürüyelim engelleri birlikte aşalım, bir olalım iri olalım diri olalım. Biz bir olursak mazlumların gözyaşı diner, birlik olursak savaşlar son bulur. İşte dostlar Ramazanla bütünleşmek budur.

  Bütünleşmek bir olmaktan gelir, düşünün ki öğrenciler sınıfça bir etkinlik yapacaklar hepsi bir araya gelir bir olurlar, bütünleşirler ve ortaya güzel bir etkinlik çıkar.

  Aksi taktirde tek başına bir etkinlik yapılsa dahi zevksiz ve anlamsız olur. Bütün çabamız bir olmaya bütün olmaya ve kaliteli bir insan olmaya harcamalıyız.

  Rabbim ramazan ayımızı bereketli, huzurlu geçirmeyi nasip eylesin.

   

   

   

   

  Yorum Yap