• BUGÜN 16/31
 • “Polonya, Makedonya’yı AB ve NATO yolunda destekliyor”

  March 13, 2018 | 13:19

  Polonya Dışişleri Bakanı Jacek Czaputowicz, Makedonya’nın başkenti Üsküp’te Makedon mevkidaşı Nikola Dimitrov ile bir araya geldi.

  Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Czaputowicz, ziyareti, Makedonya ve diğer batı Balkan ülkelerinin AB hedefine desteklerini ortaya koymak için gerçekleştirdiğini vurguladı.

  AB’nin, batı Balkan toplumlarını kabul etmeye hazır olduğunu göstermesini istediklerini dile getiren Czaputowicz, Polonya’nın gelecek yıl Berlin Süreci Dönem Başkanlığını yürüteceğini hatırlattı.

  Czaputowicz, “O dönemde Romanya da AB Dönem Başkanlığını yürütecek ve bunun önemli olacağını ümit ediyorum çünkü batı Balkan ülkelerinin AB ve NATO üyeliğine ilişkin en kısa zamanda önemli adım atılması yönünde batı Balkanlar için angaje olmak istiyoruz.” dedi.

  Makedonya ve Yunanistan arasındaki isim sorununa da değinen Czaputowicz, iki ülke yetkilileri arasında müzakerelerin başarı ile sonuçlanmasını beklediğini ifade etti.

  “Makedonya ile müzakerelerin başlatılmasını bekliyoruz”

  Makedonya Dışişleri Bakanı Dimitrov da ileriki ayların Makedonya ve Balkanlar için önemine işaret ederek “AB üyesi ülkelerin haziran ayında Makedonya ile müzakerelerin başlatılmasına yönelik siyasi karar almalarını bekliyor ve bu yönde yapabileceğimiz her şeyi yapıyoruz.” diye konuştu.

  Makedonya ile Polonya’nın her zaman olumlu, dostane ve yakın ilişkilere sahip olduklarının altını çizen Dimitrov, Polonya’nın Makedonya’yı AB ve NATO yolunda desteklediğini anımsattı.

  Ticari ilişkilerde 2016’ya nazaran 2017’de büyüme kaydedildiğini dile getiren Dimitrov, bu ilişkilerin Polonya havayolu şirketinin haziran ayında başlatacağı düzenli seferlerle daha da artacağını söyledi.

  Ülkesi ile Yunanistan arasındaki isim sorununun Makedonya’nın aşması gereken en zor basamak olduğuna işaret eden Dimitrov, “Uzun yıllar ihmal edilen, arada sırada marjinalize edilen ve bazen de iç ihtiyaçlar için suistimal edilen” mesele hakkında bir uzlaşı havası yaratmaya çalıştıklarını sözlerine ekledi.

   

   

   

  AA

  Yorum Yap