• BUGÜN 16/31
 • Nihal Olçok’tan ENSAR Kız Yurdu’na ziyaret

  February 10, 2018 | 16:28

  15 Temmuz Şehidi Erol Olçok’un eşi, Şehit Abdullah Tayyip Olçok’un annesi Üsküplü Nihal Olçok 9 Şubat Cuma günü  Ensar Kız Üniversite Öğrenci Yurdunu ziyaret etti.

  15 Temmuz Şehidi Erol Olçok’un eşi, Şehit Abdullah Tayyip Olçok’un annesi Üsküplü Nihal Olçok 9 Şubat Cuma günü  Ensar Kız Üniversite Öğrenci Yurdunu ziyaret etti. Ensar Kız Üniversite Öğrenci Yurdunda öğrencilerle bir araya gelen Nihal Olçok müdüre ve öğrencilerle sohbet etti.

  Görüşmede konuşan Ensar Kız Yurdu Müdüresi Hafız Kadriye Süleyman, “Bilindiği üzere Ensar yurtlarının amacı Makedonyanın farklı şehirlerinden gelen talebelere sadece barınma konusunda yardımcı olmak değil, bunun yanısıra her konuda donanımlı, kültürlü, ahlaklı bireyler yetiştirmektir” dedi. Ensar Derneği olarak yurtlara ziyarete gelen farklı şahsiyetlerle talebelerimizi tanıştırıp, onların birikim ve tecrübelerinden faydalandırmaya çalışıyoruz diyen Süleyman, “Bu vesileyle bir ablamız olarak gördüğümüz eskiden beri tanıdığımız Üsküplü Nihal ablamızı  gençlerimizle buluşturmak  önemliydi. İlham veren bu buluşma gençlerin hafızasına adeta kazındı diyebilirim. Çok samimi bir havada gerçekleşen söyleşi sonrasında talebelerle gerçekleştirdiğimiz sohbette bu söyleşinin kendilerini düşündürdüğünü, yaşama azmini güçlendirdiğine vurgu yaptılar. Bizler yoğun temposuna rağmen bizlere zaman ayıran Nihal ablamıza teşekkürü bir borç biliyoruz. Onun dediği gibi ,, Ben gençlerin sözkonusu olduğu yerde herşeye hazırım. 15 Temmuz bizlere onlara güvenmemiz gerektiğini öğretti, dedi. Bu nedenle bundan sonraki ziyaretlerimde mutlaka gençlerle biraraya gelmeyi ve onlara yönelik etkinlikleri ortaklaşa yapabileceğimizi konuştuk” ifadelerini kullandı.

  Ensar Kız Yurdunda misafir talebe olarak kalan Hacettepe Üniversitesi Belge yönetimi bölümü öğrencisi Beyza Kösece ise görüşmede şunları söyledi :

  “Staj için Üsküpte olmam hasebiyle Ensar Kız Öğrenci yurdunda kalıyorum. Birkaç defadır denk geldiğim ama okumaya fırsat bulamadığım Nihal Hanımın röportajlarından Üsküpte yaptığı ropörtajı okudum ve keşke onunla tanışsam dedim, sanırım bunu çok içten istemişim. Dün Ensar Kız yurdunda kendisiyle tanışma fırsatı buldum. 15 temmuzda Makedonyada bulunduğum için orda yaşananları sadece okudum ama yaşayan birinden dinlemek nasip olmadı. Nihal hanımla tanısınca onun anlatımıyla sabır ve sebatın farklı olduğunu, şuan ki bulunduğumuz duruma sebat ettiğimizi öğrendim çünkü nasip olmadıkça biz tek bir adım bile atamayız.Sabır ve sebat konusu üzerinde bizlere çok güzel nasihatlerde bulunan şehid anne ve eşini bizlerle tanışma fırsatı veren Ensar yetkililerine sonsuz teşekkürlerimi sunarım.”

  Ensar Kız Yurdu talebelerinden Nercivan Şemo ise şunlara vurgu yaptı: “Çok güzel şeyler buldum ve yaşadım bu yurtta. Bu yılın mezunu olmam hasebiyle hem bunun sevincini hem de yurttan ayrılmanın hüznünü şimdiden yaşamaya başladım dersem yalan olmaz. Nihal Olçok hanımefendiyi dinlerken boğazınızın düğümlenmemesi imkansız… Yüzlerce geceye bedel bir geceydi diyordu  O gece için. 15 Temmuzda yaşananları sadece düşünmek ve bu gibi anneleri karşında görmek anlatılmaz bir duygu…Yaşadıklarına rağmen yine bizi düşünmesi, zamanını bize ayırıp bizlere verdiği nasihatler…. Allah çok adil. O kadar adil ki diyordu. İki aldı. İki bıraktı.diyordu. “Şehit” dediği zaman gülümseyerek söylüyordu bu kelimeyi. Ama gözgöze geldiğinizde kendisiyle canının yandığını hissedebiliyordunuz. Rabbim mekanlarını cennet etsin, tüm şehid yakınlarına da sabır versin. Dualarımız onlarla… Ne oluyorsa hayatımızda, her şey olması gerektiği gibidir. Allah işini bilir. İyi ki bize bırakmamış.”

  Üsküplü Nihal Olçok ise, “Balkan insanı çok zekidir. Okuyun, araştırın, düşünerek konuşun, sesinizi çıkartın. Sizler bizler için önemlisiniz.”dedi son olarak. Çok farklı bir gündü dün yurtta yaşadıklarımız” ifadelerini kullandı.

  Ensar kız yurdu ögrencileri, Nihal Hanıma ve kendilerine bu fırsatı veren yurt idarecilerine teşekkürler etti.

   

   

   

   

  Yorum Yap