• BUGÜN 16/31
 • Mogherini ve Hahn Balkan ülkelerinin liderleri ile görüştü

  September 21, 2017 | 12:29

  Avrupa Birliği, Batı Balkan ülkelerinin AB üyeliği yolundaki umutlarını destekliyor. AB Dış Politika Şefi Federica Mogherini ve AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi Johannes Hahn, Arnavutluk, Karadağ, Sırbistan, Kosova, Bosna-Hersek ve Makedonya’daki altı bölge liderle bir araya geldi.

  Ortak bir bildiride Mogherini ve Hahn, Batı Balkan ülkelerini Avrupa perspektifine destekleme yönündeki artan bağlılıklarını dile getirdi.

  Ortak bildirinin tamamı ise şöyle;

  “Bugün, New York’taki BM Genel Kurulu’nda altı Batı Balkan ülkesinin liderleriyle bir çalışma toplantısı düzenledik ve tüm bölge için Avrupa Birliği entegrasyon yolunda ilerleyeceğiz.

  Geçtiğimiz günlerde Avrupa Konseyi düzeyinde ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker tarafından ifade edildiği üzere, Batı Balkan genişlemesinin olasılığı için Avrupa Birliği’nin açık destek verdiğini açıkladı.

  Bu taahhüt doğrultusunda, Avrupa Birliği, tüm ortaklara ulaşılabilir ve gerçekçi hedeflere yönelik desteğini artırmaktadır; böylece ilerlemeler görev süresinin sonuna kadar geri döndürülemez hale gelmektedir.

  Liderlerin memnuniyet duyuyoruz; Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vuyanoviç, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuciç, Kosova Başkanı Haşim Taci, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Kurulu Başkanı Dragan Coviç, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ve Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Zoran Zaev- özellikle adalet, hukukun üstünlüğü ve temel hakların yanı sıra bu olumlu anı korumak ve geliştirmek için bölgesel işbirliği ve iyi komşuluk ilişkileri için reform çalışmalarını güçlendirmede ki taahhütlerini doğruladılar.”

  Yorum Yap