• BUGÜN 16/31
 • Meclis’te Etnik Topluluklarla İlgili Açık Oturum

  November 19, 2019 | 16:27

  Kuzey Makedonya Meclisi’nde %20’nin altındaki toplulukların hakları yasa tasarısı hakkındaki açık oturum gerçekleşti.

  Siyasi Sistem ve Toplumlar Arası İlişkiler Komisyonu’nda gerçekleşen açık oturuma TDP milletvekili Yusuf Hasan, Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Genel Başkanı Hüsrev Emin, Toplulukların Haklarını Geliştirme Ajansı Müdürü İlhan Rahman, TDP onursal başkanı ve eski milletvekili Kenan Hasipi, devlet eski bakanı Hadi Nezir, Milli Kurum Üsküp Türk Tiyatrosu eski müdürü Atilla Klinçe ve Uluslararası Vizyon Üniversitesi temsilcileri katılarak konuşma gerçekleştirdi.

  TDP milletvekili Hasan, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, mecliste misafirleri olduğunu belirterek “Makedonyada yaşayan ve toplam nufusun %20 nin altındaki Halkların Haklarını Koruma ve İlerletme Yasa Teklifi” tartışma panelinin düzenlendiğini ifade etti.

  MATÜSİTEB tarafından yapılan açıklamada, Genel Başkan Hüsrev Emin’in açık oturuma katılarak konuşma yaptığı belirtilerek, “Genel Başkanımız, konuşmasında mevcut yasa teklifinin gündeme getirilmesinden memnuniyet duyduğunu ancak mevcut haliyle yetersiz olduğunu, eksiklerin olduğunu ve bunların uzman ile hukukçulara danışılarak giderilmesi gerektiğini söyledi.” denildi.

  Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  “60 üye derneğimizle K. Makedonya’da sivil toplum alanında en geniş ağa sahip olduğumuzu, soydaşlarımızın yaşadığı tüm bölgelerde varolduğumuzu vurgulayan Genel Başkanımız, buralarda üzerimize düşen görevi yapmaya hazır olduğumuzun altını çizdi. Ayrıca Genel Başkanımız, sahada mevcut durumlarla ilgili MATÜSİTEB olarak her türlü araştırma, rapor hazırlama ve gözlemcilik yapabileceğimize dikkat çekti.”

  THP Genel Başkanı ve milletvekili Enes İbrahim ile TMBH Genel Başkanı Erdoğan Saraç’ın yer almadığı toplantıya TDP Genel Başkanı Beycan İlyas katıldı.

  Yorum Yap