• BUGÜN 16/31
 • Makedonyalı Boşnaklar yeni parti kurdu

  March 25, 2018 | 20:18

  Başkent Üsküp’te yeni kurulan “Boşnak Demokrat Birliği”nin kurucu meclis toplantısı düzenlendi.

  24 Mart Cumartesi günü Makedonya’nın başkenti Üsküp’te yeni kurulan “Boşnak Demokrat Birliği”nin kurucu meclis toplantısı düzenlendi. Makedonya’nın farklı bölgelerinden Boşnaklar’ın oluşturduğu Boşnak Demokrat Birliği başkanlığına, oybirliğiyle Munir Kolaşinac seçildi. Boşnak Demokrat Birliği’nin kurucu meclis toplantısında 99 delege oy kullandı .

  Delegelere ve halka hitap eden Boşnak Demokrat Birliği Başkanı Munir Kolaşinac yeni partinin, toplumdaki farklılıkları kabul eederek, toplum ve bireyden önceki gelenek, özgürlük ve yükümlülüklere saygı göstererek, kimseyi tehlikeye atmadan hakikat ve adalet için çaba göstereceğini söyledi.

  Boşnak Demokrat Birliği’nin, Makedonya’daki Boşnakların eğitim hakının tam oalrak uygulanması için mücadele edeceğini ifade eden Kolaşinac, “Boşnakların ve Makedonya Cumhuriyeti topraklarında yaşayan tüm halkların ve toplulukların kültürel, maddi ve manevi mirasının korunması için mücadele edeceğiz” dedi.

  Öte yandan Boşnaklar Makedonya’da anayasal olarak tanınan bir etnik topluluktur. 2002 yılında yapılan Nüfus Sayımına göre, Makedonya topraklarında yaklaşık 17.018 Boşnak ya da ülkede toplam nüfusun yaklaşık% 0,84’ünde yaşamaktadır.

   

  Yorum Yap