• BUGÜN 16/31
 • “Hedefimiz nitelikli, çalışkan, vatanına ve milletine katkı sağlayacak nesiller yetiştirmek”

  May 29, 2018 | 13:46

  40 faklı ülkede  temsilciliği, 22 farklı ülkede 110 okulu ve on bini aşkın öğrencisi bulunan Türkiye Maarif Vakfı’nın Makedonya Direktörü Mustafa Dillioğlu ile 5 Mayıs 2018 tarihinde açılış töreni düzenleyerek resmi olarak faaliyete geçen Türkiye Maarif Vakfı’nın (TMV) Makedonya Okulları, TMV’nin amaçları, Balkan ve Makedonya coğrafyasındaki faaliyetleri ve yeni eğitim öğretim dönemi çalışmaları hakkında konuştuk. Vatanına, milletine katkı sağlayacak nitelikli ve kaliteli nesiller yetiştirmek amacıyla Makedonya’da faaliyet gösterdiklerinin vurgusunu yapan Mustafa Dillioğlu, 2018-2019 eğitim öğretim dönemi kayıları için öğrenci ve ebeveynlere çağrıda bulunarak “2 Haziran Cumartesi günü okulumuzda yapacağımız Bursluluk Sınavına tüm öğrenciler davetlidir. 1 Temmuza kadar sürecek olan erken kayıt indirimlerimizden faydalanmaları için de tüm ebeveynleri okulumuza davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

  Seyyid EMİN / TİMEBALKAN

  Okuyucularımızın sizi daha yakından tanıması için kendinizi tanıtır mısınız?

  Ben Mustafa Dillioğlu, Bursa doğumluyum. Aslen Balkan göçmeni bir aileden geliyorum. Dedemler 1956 yılında Makedonya, Pirlepe şehri Lazani köyünden göç etmişler. Türkiye Maarif Vakfı tarafından Makedonya’ya görevledirilmemle birlikte ilk defa dedelerimin göç ettiği Makedonya’ya gelme fırsatım oldu. Fakat üniversite eğitimimi Bosna Hersek, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nde tamamladığım için Balkan coğrafyasına biraz aşinaydım.

  Türkiye Maarif Vakfı 17 Haziran 2016 tarihinde TBMM’den geçen 6721 sayılı kanun ile kuruldu. Dünya genelinde okul öncesinden yükseköğretime kadar eğitimin her aşamasında etkin faaliyet yürütmek amacıyla kurulan Türkiye Maarif Vakfı hakkında okuyucularımızı bilgilendirir misiniz?

  Türkiye Maarif Vakfı, yurt dışında Türkiye Cumhuriyeti adına Milli Eğitim Bakanlığı dışında doğrudan eğitim kurumu açma yetkisine sahip tek kuruluştur. Vakfımız kültür ve medeniyet etkileşimini ortak iyi’ye ulaştıracak bir yol olarak gören Türkiye’nin uluslararası eğitimde dünyaya açılan kapısıdır. Kâr amacı gütmeyen, kamu yararına çalışan bir vakıf olan Türkiye Maarif Vakfı, her ülkede okul öncesinden yükseköğretime eğitimin her aşamasında etkin faaliyet yürütmek amacıyla kurulmuştur.

  Genel olarak açıklamak gerekirse Maarif Vakfı, yurt dışında insanlığın ortak birikim ve değerlerini esas alarak örgün ve yaygın eğitim hizmetleri vermek ve geliştirmek amacıyla okul öncesi eğitimden üniversite eğitimine kadar tüm eğitim süreçlerinde burslar vermek, okullar, eğitim kurumları ve yurtlar gibi tesisler açmak, yurt içi de dâhil olmak üzere bu kurumlarda görev alabilecek eğitmenleri yetiştirmek, bilimsel araştırmalar ve araştırma-geliştirme çalışmaları yapmak, yayınlar yapmak ve metotlar geliştirmek ve faaliyet gösterdiği ülkenin mevzuatına uygun diğer eğitim faaliyetlerini yürütmektir.

  İsterseniz biraz Türkiye Maarif Vakfı’nın Balkanlardaki çalışmalarından söz edelim. Türkiye Maarif Vakfı Balkanlardaki ilk okulu Eylül 2017’de Kosova’da faaliyete girdi. Ardından da Makedonya’nın Kalkandelen şehrinde okullar devralındı ve önümüzdeki eğitim öğretim yılında faaliyetlerine resmen başlayacak. Türkiye Maarif Vakfı’nın Balkanlardaki çalışmaları hakkında neler söylersiniz?

  Maşallah gelişmeleri yakından takip ediyorsunuz. (burada gülüyor). Vakfımız ve tüm ekibimiz kuruluşundan beri yoğun bir mesai ile çalışarak köklü bir yapılanma gerçekleştirmiştir. Bugün itibari ile vakfımızın 40 faklı ülkede  temsilciliği, 22 farklı ülkede 110 okulu ve on bini aşkın öğrencisi bulunmaktadır. Okullarımız Amerika, Afrika, Asya ve Balkanlarda bulunmaktadır.

  Balkanlar özeline gelecek olursak; Makedonya, Bosna-Hersek, Kosova, Arnavutluk ve Romanya olmak üzere beş ülkede yapılanmamız mevcut.  Sizlerin de belirttiği üzere Kosova’da Priştine ve Prizrende olmak üzere okullarımız Eylül 2017’de faaliyete başlamıştır. İnşallah Makedonya, Bosna Hersek, Arnavutluk ve Romanya’da da 2018-2019 eğitim öğretim döneminde okullarımız faaliyetlerine başlayacaktır. Bu vesile ile Kalkandelen’de açmış olduğumuz Uluslararası Maarif Okulumuzun kapılarının merak eden tüm veli ve öğrenci adayları için açık olduğunu ifade etmek isterim. Buyursunlar güzel kampüsümüzü ziyaret etsinler, ve eğitimci kadromuzdan eğitim sistemimiz konusunda bilgi alsınlar.

  Türkiye Maarif Vakfı’nın kuruluş amacında “TMV kültür ve medeniyet etkileşimini ortak iyiye ulaştıracak bir yol olarak gören Türkiye’nin uluslararası eğitimde dünyaya açılan kapısıdır.” ifadeleri yer almakta. Bu bağlamda eğitim kurumlarınızda yetişecek olan nesillerin, Türkiye ile Makedonya arasındaki ortak ilişkilere katkı sağlayacağını düşünüyor musunuz?

  Balkanlar gerek coğrafi yakınlığı, gerekse tarihi, sosyal ve kültürel bağları sebebiyle Türkiye’nin önem verdiği bir bölgedir. Makedonya Türkiye ilişkilerinde de bu birikimin doğrudan yansımalarını görmek mümkün. Ülkede yaşayan azınlık, soydaş ve akraba topluluklar ile  güçlü bağlarımız var, yine Türkiye’de yaşayan çok sayıda Türk ve Arnavut göçmen bulunuyor. İlişkilerin her daim güçlenerek devam edeceğine inancımız ve temennimiz sonsuz.

  Öte yandan, Türkiye Maarif Vakfı olarak bizler, yereldeki insan dinamiğine katkı sağlamak istiyoruz. Hedefimiz, nitelikli, çalışkan, vatanına ve milletine katkı sağlayacak nesiller yetiştirmek. Ülkeleri her yönü ile ancak yeni ve nitelikli nesiller kalkındırıyor, bizde okullarımızda kaliteli eğitim almış gençleri yetiştirmek için elimizden geleni yapacağız.

  Geçtiğimiz haftalarda Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün’ün katılımıyla Kalkandelen’de TMV okullarının devir teslim töreni düzenlendi. Mutlaka okuyucularımızın en çok merak ettiği soruların başında TMV Makedonya okullarında verilecek olan eğitimin kalitesi geliyor. TMV Makedonya okullarındaki fiziksel koşullar ve eğitim sistemi hangi düzeyde olacak. TMV okullarını Makedonya’daki diğer okullardan farklı kılacak özellikler neler olacak?

  Kalkandelen/Tetova’da anaokulu, ilk okul, lise, spor salonu ve yurtlardan oluşan 1000 öğrenci kapasiteli bir kampüsümüz var. Eğitim kompleksimiz içerisinde 44 derslik, kimya, biyoloji, bilgisayar laboratuvarları, resim&sanat atölyeleri, kütüphane, 350 kişilik konferans salonu, 140 kişi kapasiteli kız ve erkek öğrencilerin ayrı konaklayabileceği öğrenci yurdu, spor salonu ve  inşaatı devam eden yüzme havuzu bulunmaktadır. Bu anlamda Makedonya’da ki en iyi fiziksel imkanları sunan okullardan biri olduğumuza inanıyorum.

  Eğitimde yüksek kalite hedefleri için fiziksel imkanlarından öte eğitim sistemi ve eğitmen kadrosu büyük önem arz etmektedir. Okullarımızda devlet müfredatıyla uyumlu, uluslararası standartlarda eğitim verilecektir. Maarif Müfredatımız, Makedonya Eğitim Bakanlığı’nın zorunlu temel derslerinin yanında, 17 saate varan ilave zenginleştirilmiş müfredatı içermektedir. Yaşam Becerileri, Akıl Oyunları, Bilgi Teknolojileri Kodlama vb. ilave dersler, takviye etütler ve -Matura vb- sınavlara hazırlık programları olacaktır. Ağırlığı giderek artan İngilizce ve diğer yabancı diller ile birlikte çok dilli bir eğitim modeli uygulamayı planlıyoruz. Bunun yanı sıra ve en önemlisi tüm öğrencilerimize modern standartlarda ‘Türkçe dil dersi’ vereceğiz.

  Objektif kriterlerlerle yazılı sınav ve mülakat marifetiyle seçilmiş profesyonel eğitimci kadrosuyla çalışıp öğrencilerimize modern ve uluslararası standartlarda bir eğitim vereceğiz. Okullarımızda öğrencilerimize danışma ve rehberlik hizmetleri sunacağız. Ayrıca sosyal faaliyetler ile zenginleştirilmiş bir eğitim modeli uygulayacağız.

  Öğrenci Kulüpleri; Bilim, Sanat, Spor, Gezi, Kültür, Edebiyat, Liderlik vb. zengin sosyal, Kültürel, Sanatsal ve Sportif Faaliyetler yapılacaktır. Sosyal sorumluluk projeleri, değerler eğitimi, ulusal ve uluslararası yarışmalara katılım, bölgesel ve uluslararası geziler, öğrenci değişim programları, Türkiye ve diğer ülkelerde eğitim ve burs imkânlarından öğrencilerimizi faydalandıracağız.

  Türkiye Maarif Vakfı Makedonya’da yuva, ilkokul ve lise düzeyinde faaliyet gösterecek. Bu okullardaki eğitim dili ve eğitimci kadroları hakkında bilgi verir misiniz. Bir de 2 Haziran’da düzenlenecek olan “Maarif Okulları Erken Kayıt ve Bursluluk Sınavı”nı detaylı bir şekilde açıklar mısınız?

  1 Temmuz’a kadar devam edecek olan erken kayıt indirimleri uyguluyoruz. Başarı odaklı özel teklifler, özel indirim oranları, grup indirimlerimiz mevcuttur. Ayrıca 2 Haziran Cumartesi günü tüm öğrencilere açık olan Bursluluk Sınavımız gerçekleştirilecektir. Öğrencilerimiz okulumuzun web sitesi üzerinden online kayıt yapıp sınava girebileceklerdir. Ben daha ayrıntılı bilgi vermek için tüm ebeveynleri okulumuza davet ediyorum.

  Timebalkan aracılığıyla başta ebeveynler olmak üzere okuyucularımıza ne mesaj vermek istersiniz?

  2 Haziran Cumartesi günü okulumuzda yapacağımız Bursluluk Sınavına tüm öğrenciler davetlidir. 1 Temmuza kadar sürecek olan erken kayıt indirimlerimizden faydalanmaları için de tüm ebeveynleri okulumuza davet ediyorum.

  Yorum Yap