Kuzey Makedonya’da faaliyet gösteren 6 yardım kuruluşu dün sabahın erken saatlerinde Arnavutluk’ta meydana gelen deprem sonucu zarar gören vatandaşlara yardım toplamak için ortak yardım kampanyası başlattı.

Ortak basın toplantısı düzenleyen dernekler adına konuşan Ensar Derneği Sekreteri Muaz Kadri “Bilindiği üzere dün sabahın erken saatlerinde komşu ülkemiz olan Arnavutluk’ta 6,4 büyüklüğünde deprem gerçekleşti. Bu depremde son bilgilere göre 26 kişi hayatını kaybetti ve yüzlerce yaralı olduğu söyleniyor. Ölenlere rahmet yararlılara da acil şifalar diliyorum. Bizler Ensar, El Hilal, İyilik Başağı, Nun, Merhamet ve Vlaznia dernekleri ortaklaşa olarak yardım kapmanyası düzenlemeye karar verdik. Yardım kampanyasının mottosu, Kardeşlik bizi birleştiriyor adı altında yürütülecektir. Buradaki hedef depreme maruz kalan kardeşlerimize yardım ederek onların yaralarını az da olsa sarmaktır. Buradan siz değerli basın mensupları aracılığınızla halkımızı, kimin elinden ne kadar geliyorsa destek vermelerini bekliyoruz. Unutmayalım ki deprem her an hepimizin başına gelebilecek bir durum. Kendimizi bu durumda olan Arnavut kardeşlerimizin yerine koyalım ve düşünelim.” açıklamasını yaptı.

El Hilal Yardımlaşma Kuruluşu Genel Sekreteri Ali Sadiku ise yardımların toplanması için merkez olarak İyilik Başağı kuruluşundaki depoların olacağını bildirerek “En ilk önce gıda ve su gönderilmelidir, gıdalardan da konserve yiyeceklerin gönderilmesi gerekiyor ve tabi ki battaniye ve giyim kuşam gibi diğer yardımlara ihtiyaç vardır. Ancak kendimiz kullanmadığımız eşyaları yardım olarak vermek samimi olmadığını dile getirmek istiyorum, diğer sözlerle kendi bahçemizin artıklarını oraya atarak temizlemeyelim lütfen. Kimin ne tür yardım yapmak istiyorsa sadece gönülden yardım etmesini talep ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Bu kampanyada vatandaşlarımız derneklerin merkezlerine gidip nasıl maddi destek verebileceklerini öğrenebilirler veya derneklerin sosyal medya hesaplarını takip ederek nasıl ve nereden destek verebileceklerini öğrenebilirler. Yapılacak yardımları, yardımlaşma dernekleri ve Üsküp’te bulunan Arnavutluk büyükelçiliği işbirliğinde, Arnavutluk’taki muhtaç bölgelere ve muhtaç kişilere ulaştırılacaktır.

Önceki Haber

Arnavutluk’taki depremden yaralı kurtulan Türk vatandaşı o anları anlattı

Sonraki Haber

Arnavutluk’taki depremde ölü sayısı 26’ya yükseldi

Leave a Reply

Your email address will not be published.

14 − six =