• BUGÜN 16/31
 • Kuzey Makedonya’da Dedaj’a tepkiler büyüyor

  August 16, 2019 | 13:01

  Kosova’nın Üsküp Büyükelçisi Gjergj Dedaj’ın Arnavutluk’un başkenti Tiran’daki “15 Temmuz Demokrasi Parkı”nda bulunan anıtla ilgili yaptığı paylaşımda kullandığı iddiaları ve Türkiye Cumhuriyeti ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan düşmanca söylemi sebebiyle Kuzey Makedonya’da tepkiler çığ gibi büyüyor.

  Türk Demokratik Partisi (TDP) ve Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) yaptıkları açıklamalarla Kosova’nın Üsküp Büyükelçisi Gjergj Dedaj’ı kınadı.

  Türk Demokratik Partisi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

  “Bu Büyükelçiyi Tanımıyoruz”

  Kosova Büyükelçisi Gjerg Dedaj, bir kez daha yaptığı paylaşımla ırkçılığını gözler önüne sermiştir. Türk milletine, Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret etmiştir. Türk Demokratik Partisi olarak bu durumu kınıyoruz. Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanlığının bu olay sonrası adımlar atmasını bekliyoruz.
  Aynı zamanda Türkiye’nin dost ülke ve kardeş millet olarak gördüğü Kosovalı yetkililerin de bu şahsa karşı önlem almasını istiyoruz.
  Kosova Büyükelçisini kınıyoruz ve bundan sonra da katılacağı herhangi bir toplantıyı TDP yetkilileri olarak terk edeceğiz!
  Eğer ki bu paylaşımlarından dolayı özür dilemezse hem buradaki soydaşlarımız hem de Kosova’daki soydaşlarımızla birlikte bu şahsı Kosova Büyükelçiliği önünde protesto edeceğiz.

  MATÜSİTEB’in sosyal medya hesabından yayınladığı kınama mesajında şu ifadelere yer verildi;

  Kosova’nın Üsküp Büyükelçisi Gjergj Dedaj’ın Arnavutluk’un başkenti Tiran’daki “15 Temmuz Demokrasi Parkı”nda bulunan anıtla ilgili yaptığı paylaşımda kullandığı mesnetsiz iddiaları ve Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti ile Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan düşmanca söylemi şiddetle kınıyoruz.

  Anavatanımız ve Sayın Cumhurbaşkanımız aleyhinde yaptığı açıklamalar açıkça göstermektedir ki Kosova’nın Üsküp Büyükelçisi Dedaj, taşıdığı unvan ve yüklendiği sorumlulukların farkında olmadan iki dost ve kardeş ülke ile millet arasına nifak sokmak uğraşı vermektedir.

  Soydaşlarımız ile dost ve kardeş milletlere bu tür provokasyonlara gelmemeleri, ortak tarih ve kültürden doğan sıkı bağlarımızı muhafaza etme konusunda gayret göstermeleri ve sağduyulu olmaları çağrısında bulunuyoruz.

  Unutulmamalıdır ki; istisnasız tüm Balkan ülkelerinin, başta FETÖ terör örgütü olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı verdiği mücadelede Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin yanında olmaları, dayanışma ve işbirliği içerisinde olmaları, bir vefa borcu olmakla birlikte kendilerinin de yararına olacaktır.

   

  Yorum Yap