• BUGÜN 16/31
 • Kosova’daki Fotoğrafçılık Kulübü çalışmalarına devam ediyor

  October 12, 2018 | 12:44

  Kosova Türk Temsil Heyet Başkanlığı ve Priştine, Prizren, İpek Yunus Emre Enstitüsü işbirliğinde düzenlenen Fotoğrafçılık Kulübünün 2. dönemi 10 Eylül – 17 Kasım 2018 tarihlerinde icra edilmektedir.

  Prizren ve İpek Yunus Emre Enstitüsünün kulüp faaliyetleri kapsamında ilki 2017 yılında icra edilen Fotoğrafçılık Kulübü, 2018 yılında Türk Temsil Heyet Başkanlığı işbirliğiyle etki alanını ve kapsamını genişleterek amatör ve profesyonel çekim tekniklerini esas alan buluşmaların yanı sıra, foto safariler, ödüllü fotoğraf yarışması ve jüri tarafından seçilen fotoğraflardan oluşan sergiyle fotoğraf meraklılarına amatörlükten profesyonelliğe giden yolda zengin içerikli bir kulüp etkinliği sunmaktadır.

  Faaliyetin birçok amaca katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Türkiye’nin ve Yunus Emre Enstitüsünün bilinirliğinin artırılması bunlardan biridir. Türkiye, sadece geleneksel ve tarihi kültürünün değil modern ve evrensel kültürün parçası olan üretimleri ile de temsil edilmektedir.

  Türkiye’nin çok kültürlülüğü kucaklayan sosyokültürel yapısını ve bir arada yaşama pratiklerini yansıtan etkinliklerin olması, Türk Temsil Heyetindeki asker ve sivil personelin halk ve sanatçı çevresi ile buluşmasına aracılık edilmesi, bölgedeki işsizlik sorunu göz önüne alındığında kültürel faaliyetlerin istihdamı destekleme kaygısıyla planlanması ve bu vesileyle gençlerin hem sanatsal çalışmaların içinde olması hem de meslek olarak fotoğrafçılığı seçmelerine aracılık yapılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda kulüpte edindikleri bilgileri mesleğe dönüştürüp maddi kazanç elde etmeye başlayan üyelerimiz de bulunmaktadır.

  Bu kapsamda, Fotoğrafçılık Kulübümüzün 3. Safarisine Kosova’nın güzel şehirlerinden biri olan İpek’in doğal ve tarihi güzelliklerini keşfetmek maksadıyla 13 Ekim 2018 Cumartesi günü çıkılacaktır.

  Etkinliğe; Priştine, Prizren, İpek YEE Fotoğrafçılık Kulübü üyeleri ve moderatörleri, Kosova TTHB askeri temsilcileri, bilgi ve deneyimlerini paylaşmak üzere faaliyete Türkiye’den katılacak fotoğraf sanatçısı Ahmet KUŞ ile amatör ve profesyonel anlamda fotoğrafla ilgilenen sanatseverler, Kosova Ulusal Otizm Derneğinden,ve medya temsilcileri ile Yunus Emre Enstitüsünün Kosova’da iletişimde olduğu taraflar katılacaktır.

  Yorum Yap