• BUGÜN 16/31
 • Kosova’da YTB destekli “Genç Liderler Akademisi” sona erdi

  January 11, 2019 | 13:30

  9 Nisan 2018 de YTB desteğiyle IDEA tarafından başlayan “Genç Liderler Akademisi” başarılı bir yılın ardından sona eriyor. Projenin sona ermesi vesilesiyle 12 ocak 2019 tarihinde saat 13.30’da Hotel Thernada Konferans Salonunda kapanış programı düzenlenecek.

  Konuyla ilgili İDEA derneği tarafından yapılan bir yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  “İDEA derneği 2012 yılında toplumsal sorunları kendilerine dert edinen bir grup genç tarafından kurulmuş bir dernektir. Derneğin kuruluş amacı Kosova’da kurulmuş olan bir sürü dernekten herhangi bir olmak değildi. Derneğin amacı gerçek anlamda toplumun sorunlarına çözüm bulmak ve topluma katkı sunmaktır.

  Bir gençlik derneği olan İDEA’nın en temel odak noktası gençlerdir çünkü Kosova Avrupa’da hem en genç ülke olması hem de nufüsu itibariyle en genç nüfusa sahip olması hasebiyle gençlere en fazla yatırım yapılması gereken bir ülkedir. Eğer bugün toplumun bu kesimine yatırım yapmazsanız, bugün avantaj olan bu yapı yarın ülkenin dezavantajı olacaktır.

  İDEA derneği olarak biz, tüm sorunların düşüncelerden başladığını ve tüm çözümlerin de düşünceler de bittiğine inanmaktayız.

  İDEA derneği 2012 yılından günümüze kadar 5 Akademi ile 21 eğitim grubuna eğitim vermiştir. Eğitimlerimizde 416 öğrenci eğitim almıştır. 13 Kitap okuma programı, 1 büyük sempozyum ve 1 Türkiye gezisi düzenlemiştir. Öğrencilere yönelik yaptığımız faaliyetler dışında halka açık faaliyetlerimiz de şu şekildedir: Kosova’nın önde gelen entellektüellerinin katıldığı 32 konferans ve açık oturumlar düzenlemiştir.

  2018 yılında Yurt Dışı Türkler (YTB) başkanlığı ile İDEA derneğinin ortaklaşa başlattığı ‘‘Genç Liderler Akademisi’’ gerçekleştirilmiştir. Akademimize başvuran öğrencilerin 96’sı eğitim almıştır. Eğitimlerin içeriğinde Felsefe, Sosyoloji, Piskoloji, Tarih konuları mevcuttur. Eğitimlerimizim amacı öğrencilerimizin düşünce dünyalarını ve ufuklarını genişletmek ve hayata farklı pencerelerden bakabilmelerini sağlamaktır. Bu bağlamda İDEA derneği olarak bu projenin gerçekleşmesi için projeye destek veren Yurt Dışı Türkleri Başkanlığı (YTB)’ye teşekür ederiz.”

  Kosovaport

  Yorum Yap