Kosova’da geçen yıl Ekim ayında yapılan genel seçimlerden sonra, Vetvendosje (Özkarar ) Hareketi -VV ve Kosova Demokratik Birliği -LDK’nin,  uzun süren pazarlıkların ardında,  azınlık partilerin desteğiyle,  Albin Kurti’nin başbakanlığında koalisyon Hükümeti kuruldu.

Parti  ideolojilerindeki farklılıklara karşın, seçimden birinci çıkan  VV ile ikinci çıkan  LDK yaklaşık 100 gün süren uzun pazarlıkların ardından,  15 bakanlıktan oluşan koalisyon  hükümetini  kurdular.  Görev bölüşümü  yapılırken VV lideri Albin Kurti’ye Başbakanlık, Meclis Başkanlığı ise LDK bayan liderlerinden Vyosa Osmani’ye, azınlıklara ise  2’si Sırp Listesi’ne ve biri de içinde Türk milletvekillerinin de yer aldığı “6+ Parlamento Grupu” ndan Boşnaklara verildi.

Daha göreve başlamadan kurulacak hükümeti ve başbakan adayını  7 saat süreyle eleştiren muhalefet partilerin – Kosova Demokratik Birliği – PDK, Kosova İttifakı – AAK ve NİSMA milletvekillerinin,  hem hükümet, hem de  Meclis Başkanı oylamasında,  meclisi terk etmeleri  dikkat çekti.  Geçmişte sürekli hükümet  ortağı olarak iktidara alışmış söz konusu partilerin, muhalefeti zor kabul ettikleri tartışmalarından da anlaşılır gibiydi.

Öyleki, liderleri eski Kosova Kurtuluş Ordusu – UÇK komutanları olan muhalefet partileri,  hükümette silahlı mücadelenin verildiği bölgelerden – Dreniça ve Dugacin’den Hükümette  tek bir  bakana  yer verilmemesini de  bölücülük olarak  eleştirdiler.

Seçimlerde ortak  sloganı “Değişim ve Umut” olan  koalisyon hükümetini zor ve bileşik ödevler bekliyor: Yüzbinlerce  davası olan yargı,  yolsuzlukla mücadele, Sırbistan’la diyalog görüşmeleri, Sırbistan ürünlerine uygulanan % 100 yüz gümrük vergisini sıkıntısı, çalışabilir nüfusta yüzde  40’a yakın işsizlik, ekonomide ve eğitimdeki  sıkıntılar, savaş suçluları için kurulan özel mahkemede yargı süreci, komşularla sınır belirlemeleri,  savaş sırasında yaklaşık 1600 kayıp insanın kaderi, uluslararası kurum ve kuruluşlara üyelik ve başka…

Dört  genel seçimin ardından sürekli olarak hükümette bir bakanla yer alan Türkler, Kurti Hükümeti’nde bakanlık koltuğunu, oy potansiyeli daha fazla olan Boşnaklara kaptırdı.

Yapılan son genel  ve yerel seçimlerde sürekli kan kaybeden KDTP,  son seçime “Değişim zamanı” sloganıyla girdi. Seçim sonucu, tek değişim 20 yıllık aradan sonra KDTP liderliği ve 4 hükümette bakanlık yapan Mahir Yağcılar’ın parti genel başkanlığını sürdürememesi  ve milletvekili  seçilmesi için gerekli oy toplayamamış olması.  Aynı zamanda, üç dönem  milletvekilliği yapan Müfera Şinik’in gerekli oy alamaması sonucu, kendilerinden daha fazla oy alan öğretmen meslektaşı Fidan Brina Jılta’nın milletvekili seçilmesidir.

Bu yeni dönemde KDTP’yi de hem koalisyon ortağı olarak hükümete katkıda bulunmak, hem de Türk toplumunun  eğitimde çeşitli sorunlarına çözüm getirmek, kültürel varlığını korumak, devlet ve kamu kurumlarında temsiliyet hakkını  savunmak,  işsizlik sorununu hafifletmek, Kosova  toplumuyla bütünleştiren-entegrasyon, erimekten- asimilasyondan korumak gibi görevler bekliyor.

Hükümet Programını açıklarken milletvekillerini Türkçe de “Sayın Milletvekilleri” diyerek selamlayan  Başbakan Kurti Hükümetinin işi kolay olmasa da  vatandaşın umuduyla, bugünden göreve başlamış  sayılır.

Önceki Haber

BM’den Yunanistan’a “adalardaki göçmenleri ana karaya taşıyın” çağrısı

Sonraki Haber

Türkiye’nin nüfusu 83 milyon 154 bin 997 kişiye ulaştı

Leave a Reply

Your email address will not be published.

two × 1 =